Pāriet uz galveno saturu

Lai vairotu un nostiprinātu sabiedrības ticību tiesiskumam, kā tieslietu ministrs, beidzoties Valda Dombrovska valdības pilnvarām, aicināju Laimdotas Straujumas izveidotās valdības tieslietu ministri Baibu Broku turpināt īstenot vairākas tieslietu nozares prioritātes. Vairākas no tām attiecās uz uzņēmējdarbības drošumu, ieskaitot jauna maksātnespējas administratoru statusa un jaunas uzraudzības sistēmas ieviešanu. Tādi bija 2014.gada 10.janvāra priekšlikumi likumprojektam Nr. 367/Lp11 „Grozījumi Maksātnespējas likumā”.

Šādu labas pārvaldības principiem atbilstošu sistēmu Tieslietu ministrijas darbinieki bija rosinājuši jau vairāku gadu garumā, redzot un apzinoties to, ka esošā sistēma ne mazākā mērā nespēj nodrošināt nedz atsevišķiem indivīdiem, nedz drošai uzņēmējdarbībai piemērotu maksātnespējas procesu. Pašlaik pastāvošā sistēma faktiski liedz Tieslietu ministrijai un Maksātnespējas administrācijai veikt pienācīgu maksātnespējas procesa kontroli, kura mērķtiecīgas likumu lobēšanas rezultātā praktiski ir nodota pašiem maksātnespējas administratoriem. Tā rezultātā sabiedrība ir bijusi lieciniece faktiskai uzņēmumu aktīvu izlaupīšanai, godīgu kreditoru interešu ignorēšanai un uzņēmumos strādājošo atstāšanai bez darba. Diemžēl, ilgstoši šādu sistēmu mainīt nebija iespējams politiķu gribas trūkuma dēļ. Precīzāk – dēļ Tieslietu ministriju vadošo politisko spēku finansiālās atkarības no atsevišķiem ietekmīgiem maksātnespējas administratoriem.

Ar nožēlu nākas secināt, ka politiķu neizlēmības un baiļu, kā arī politisko “spēļu” dēļ, ierosinātā jaunā maksātnespējas uzraudzības sistēma tiek atkal atlikta. Šis brīdis izvēlēts kā pēdējais laiks, lai līdz vēlēšanām pilsoņi to būtu aizmirsuši un tādējādi šis fakts neietekmētu vēlēšanu rezultātus. Taču šoreiz šāda likumprojekta atlikšana nozīmē faktiski tā ‘nogremdēšanu” uz nezināmu laiku. Šāda politiskā kultūra un tiesiskā vide savienojumā ar atsevišķu grupējumu nekontrolējamību vienlaicīgi var nozīmēt uzņēmēju un investīciju aiziešanu no valsts un valsts ekonomikas stagnāciju ar postošām sekām.

Jānis Bordāns

Jaunās konservatīvās partijas valdes priekšsēdētājs

Atstāj atbildi