Pāriet uz galveno saturu

Valsts prezidents Andris Bērziņš un Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece nākuši klajā ar ideju, ka nākotnē jāievieš regulējums, ka Latvijā jaunas partijas dibināšanai nepieciešamo biedru skaits palielināms līdz 500 dibinātājiem un Saeimas vēlēšanās drīkstētu startēt partijas, kas nodibinājušās vismaz gadu pirms vēlēšanām.

Jaunā konservatīvā partija (JKP) saprot parlamentā pārstāvēto politisko spēku vēlmi nedalīties ar varu un nākotnē kavēt jaunu partiju parādīšanos Saeimā, tāpēc uzskata par nepieciešamību norādīt uz šādu normu negatīvu ietekmi uz demokrātiju Latvijā.

Jaunu partiju rašanās nav drauds demokrātijas attīstībai, bet tieši otrādi. Latvijā partiju sistēmu vēl nevar uzskatīt par izveidojušos, lielākā daļa 12.Saeimā pārstāvēto politisko spēku joprojām nav skaidri ideoloģiski definēti. Tāpat neviens nevar garantēt tagad pie varas esošo partiju likvidēšanos kaut kad nākotnē. Tādēļ politiskajā spektrā ir jābūt alternatīvām partijām  šobrīd parlamentā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem.

Pašreizējais regulējums, kad jaunas partijas nodibināšanai nepieciešami 200 biedri, ir pierādījis, ka arī šis slieksnis nav viegli sasniedzams un ne visiem partiju dibinātgribētājiem ir bijis pārvarams. Uzliekot vairāk nekā divas reizes lielāku regulējumu, jaunu partiju dibināšana Latvijas apstākļos kļūtu praktiski neiespējama. JKP atbalsta domu, ka partijām Latvijā ir jābūt ar lielu biedru skaitu, taču tas sasniedzams ar sekmīgu un atbildīgu darbu, nevis ar autoritāriem režīmiem tik raksturīgām administratīvām metodēm.

Savukārt, ieviešot normu, ka partijai jābūt nodibinātai gadu pirms vēlēšanām, daudzi polittehnologi, kas specializējušies jaunu vēlēšanu projektu radīšanā, gluži vienkārši pieņems jaunos spēles noteikumus un turpinās radīt savus projektus, bet tagad jau gadu pirms kārtējām vēlēšanām. Tāpat arī ideja, ka, ja partija divreiz nesekmīgi piedalījusies vēlēšanās, tad tā likvidējama, neko neatrisinās, jo šīs neveiksmīgās partijas biedri var izveidot partiju ar citu nosaukumu un turpināt piedalīties nākamajās divās vēlēšanās.

Jau pašreizējā politisko partiju regulējošās sistēmas kārtībā ir pietiekami daudz elementu, kas noved pie situācijas, ka parlamentā tiek ievēlēts saprātīgs skaits politisko partiju – tā ir procentu barjera, tas ir valsts finansējums partijām, kas ieguvušas vismaz 2% vēlētāju balsu un tā ir iespēja politiskajām partijām pirms vēlēšanām veidot partiju apvienības un startēt kopā vienā sarakstā. JKP uzskata, ka ar šādu pašreizējo regulējumu ir pietiekami arī turpmākai demokrātijas attīstībai Latvijā.

Atstāj atbildi