Pāriet uz galveno saturu

Latvija ir neatkarīga un demokrātiska republika. Viens no demokrātijas balstiem ir arī stipri un neatkarīgi mediji. Gan oligarhu vara, gan arī pieticīgais latviešu valodīgais tirgus pasaka priekšā, ka sagaidīt profesionālu mediju darbu mēs galvenokārt varam no sabiedriskajiem medijiem – Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas. Mūsu visu interesēs būtu šos medijus stiprināt.

Latvija ir jauna demokrātija. Un būtu loģiski, ka līdz ar demokrātijas pieredzi līdzi nāktu arī izpratne par mediju lomu. Taču jau ilgākā laika posmā varam novērot, ka attiecībā uz sabiedriskajiem medijiem tiek darīts viss, lai tiem nevis ļautu attīstīties, nostiprināties un būt par augstas kvalitātes latiņu arī privātajiem medijiem, bet gan tos padarītu aizvien atkarīgākus no politiķiem. Ja lūkojas vien uz mediju vidi un to uzraudzību, tad mēs nevis virzāmies nobriedušas demokrātijas virzienā, bet tieši otrādi – rāpjamies atpakaļ sistēmā, kur neatkarīgu mediju nebija.

Jaunā konservatīvā partija kategoriski nosoda NEPLP lēmumu atlaist Latvijas Radio vienīgo valdes locekli Sigitu Roķi. Pārmetumi par sadarbības projektiem Latvijas Radio ir muļķīgi. Sabiedriskie medijie jau gadiem ir bijuši spiesti iekļaut savā raidlaikā arī dažādu institūciju un organizāciju atbalstītu saturu. Tai pat laikā NEPLP nav darījis neko, lai šo praksi varētu izbeigt. Diskusijas par sabiedrisko mediju iziešanas no reklāmas tirgus tā arī palikušas vien sarunu pie kafijas tases līmenī, savukārt finansējums sabiedriskajiem medijiem aizvien ir nepietiekams un tie aizvien ir atkarīgi no politiķu noskaņojuma. Tāpat arī ir iestrēgusi elektronisko mediju pārvaldības reforma, ko realizēt bija apņēmusies valdība, pieņemot Mediju politikas pamatnostādnes.

Latvijas Radio valdes locekles atlaišana dažas dienas pirms tiks pieņemts galīgais lēmums par jaunajiem medija vadības komandas dalībniekiem ir vērtējams arī kā signāls kandidātiem – ja Jūs gribat uzvarēt konkursā, Jums ir jāzina, kas te patiesībā ir spēles noteicēji!

NEPLP rīcība nav vērtējama nekā citādi kā vien apkaunojums demokrātijai. Acīmredzot “Rīdzenes sarunu” scenārijs attīstās un tiek darīts viss, lai pirms gaidāmajām Saeimas vēlēšanām iedragātu Latvijas mediju vides drošāko balstu – sabiedriskos medijus.

Atstāj atbildi