Pāriet uz galveno saturu

Lai uzlabotu sadarbību ar ASV Latvijai svarīgos jautājumos, īpaši finanšu sektora stiprināšanā, kā arī Krievijas un tā saukto oligarhu ietekmes mazināšanā Latvijā, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ministru prezidenta amata kandidāts Jānis Bordāns un JKP ekonomikas ministra amata kandidāts Gatis Eglītis darba vizītes ASV laikā tikās ar ASV Finanšu ministrijas (US Treasury) un ASV Kongresa Terorisma un nelegālās naudas apkarošanas apakškomisijas pārstāvjiem.

“Ja Latvija vēlas turpināt sniegt finanšu pakalpojumus nerezidentu klientiem, primāri ir jāstiprina banku uzrauga un tiesībsargājošo iestāžu kapacitāte cīņā ar finanšu noziegumiem. Nelegālās finanšu aktivitātes Latvijā tiks pārtrauktas tikai tad, ja finanšu noziedznieki baidīsies tikt atklāti un sodīti,” norāda JKP valdes priekšsēdētājs J.Bordāns.

Pašreizējā banku sektora krīze atspoguļo neefektīvo Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta (vada Viesturs Burkāns) un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) (vada Pēteris Putniņš) banku uzraudzību daudzu gadu garumā. Nekavējoties nepieciešams veikt šo iestāžu vadītāju nomaiņu, kā arī ievērojami kāpināt iestāžu administratīvo kapacitāti, jaunās darbavietas aizpildot ar godprātīgiem un kompetentiem profesionāļiem. Pašlaik rezidentu un nerezidentu bankas, kā arī apdrošināšanas kompānijas un riska kapitāla fondus FKTK mūsu valstī uzrauga 20 eksperti, kas ir nepietiekami kvalitatīvai liela finanšu sektora uzraudzībai.

JKP pārstāvji ASV Kongresa un Finanšu ministrijas pārstāvjiem izteica bažas, ka Latvijā jaunpieņemtais čaulas kompāniju likums tikai radīs papildu birokrātiju un ziņošanas pienākumus finanšu sektoram. Tajā pašā laikā nekas praktiski netiek darīts, lai uzlabotu izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu darbu cīņā ar finanšu noziegumiem. Latvijas ilgstošā nespēja tikt galā ar finanšu noziegumiem ir ietekmējusi ne tikai banku sektora reputāciju, bet arī traucējusi cīņai ar korupciju mūsu valstī.

Tikšanās laikā J.Bordāns aicināja ASV pārstāvjus izskatīt iespējas sniegt tehnisko palīdzību Latvijas Finanšu ministrijai, FKTK, Kontroles dienestam un tiesībsargājošajām iestādēm naudas atmazgāšanas noziegumu novēršanas un sodīšanas kapacitātes celšanai. Kompetentu palīdzību varētu sniegt, vai nu ASV Valsts kases, vai Starptautiskā Valūtas fonda eksperti.

ASV pārstāvji atbalstīja JKP pozīciju, ka jaunā likumdošana un banku uzraudzības noteikumi nedrīkst nepamatoti apgrūtināt mazo un vidējo uzņēmumu ikdienas darbu, izmantojot banku pakalpojumus. JKP informēja ASV valdības pārstāvjus par saņemtajām sūdzībām no uzņēmējiem, kas saskārušies ar nesaprātīgi apgrūtinošām banku prasībām pēdējo mēnešu laikā.

Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi par Krievijas ekonomiskās ietekmes mazināšanu Latvijā, tostarp enerģētikas sektorā. JKP uzsvēra nepieciešamību Latvijā attīstīt privātu sašķidrinātās gāzes termināli ar ASV investoru līdzdalību. Tas nepieciešams, lai mazinātu atkarību no Krievijas gāzes piegādēm un ļautu Latvijai piedalīties visas Baltijas gāzes tirgus apgādē, izmantojot Inčukalna gāzes krātuves priekšrocības.

Vizītes ietvaros J.Bordāns apmeklēja arī Amerikas latviešu apvienības (ALA) kongresu Vašingtonā, kur izteica pateicību ASV latviešiem par latvietības saglabāšanu okupācijas gados un aktīvo līdzdalību Latvijas valstiskuma stiprināšanā. Vizītes noslēgumā J.Bordāns Bostonā tikās ar izcilo sporta ārstu un ortopēdu, Hārvarda Universitātes profesoru Bertramu Zariņu.

Atstāj atbildi