Pāriet uz galveno saturu

Jaunā konservatīvā partija (JKP) šodien ir oficiāli vērsusies pie Eiropas Komisijas un Eiropas Investīciju Bankas (EIB) ar lūgumu līdz Saeimas vēlēšanām apturēt vismaz 440 miljonus eiro dārgo dzelzceļa elektrifikācijas projektu, kas nākotnē var radīt nopietnu ietekmi uz Latvijas valsts budžetu.

JKP vadītājs J.Bordāns vēstulē norāda, ka vairākas pazīmes liecina par Satiksmes ministrijas plānu vēl pirms vēlēšanām legalizēt iepriekš sarunātu darījumu, lai iepirkums kļūtu neatgriezenisks. Piemēram, iepirkuma dokumenti ir jāsagatavo mēneša laikā, kas ir aizdomīgi īss termiņš šāda mēroga projektiem. Daudzus jautājumus valdība apzināti bremzē pirms vēlēšanām, tikai ne šo.

Kā zināms, par šo projektu Latvijā notiek asas diskusijas. Vides eksperti nav vienisprātis, vai pusmiljardu eiro dārgā dzelzceļa elektrifikācija ir efektīvākais projekts vides situācijas uzlabošanai. Tāpat ir nopietnas bažas par projekta ekonomisko pamatojumu, ņemot vērā ievērojamo tranzīta kravu apjoma kritumu pēdējo gadu laikā.

JKP vēstulē norādīts, ka VAS “Latvijas Dzelzceļš” finanšu situācija ir pasliktinājusies un aizņēmumi no kredītiestādēm pārsnieguši jau 200 miljonus eiro, tāpēc papildu saistību uzņemšanās no Eiropas Investīciju bankas (EIB) var nopietni apdraudēt uzņēmuma maksātspēju. Paustas bažas, ka nodokļu maksātājiem nākotnē būs jāsedz zaudējumi no neveiksmīgā projekta, līdzīgi kā tas ir noticis ar OIK maksājumiem par Latvenergo TEC-2 modernizācijas projektu.

Tāpat vēstulē atgādināts, ka Latvijai līdz šim nav veicies ar lielu ES finansētu vides un satiksmes infrastruktūras projektu realizāciju, kā piemērus minot Krievu salas projektu, Gudrona dīķu sanāciju un citus dzelzceļa modernizācijas projektus. Tas rada būtiskus riskus valsts budžetam no EK neattiecināmām izmaksām.

J.Bordāna vēstulē EK, EIB un JASPERS eksperti tiek aicināti jebkādus lēmumus par projektu atlikt uz pēcvēlēšanu laiku, kad būs iespējams uzklausīt Saeimā ievēlēto partiju viedokli un veikt pārrunas par iespējamu finansējuma pārdali citiem infrastruktūras vai zinātnes projektiem.

JKP tuvāko dienu laikā nāks klajā ar savu piedāvājumu kā dzelzceļa elektrifikācijas projektam atvēlētos 347 miljonus eiro pārdalīt pieciem citiem sabiedrībai lietderīgiem projektiem.

Atstāj atbildi