Pāriet uz galveno saturu

Ceturtdien, 15. augustā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināta Jāņa Bordāna vadītās Tieslietu ministrijas 7 likumprojektu pakete. Jaunie likumi paredzētu iespēju fiziskām personām ar zemiem ienākumiem un nelielām parādsaistībām noteiktā kārtībā atbrīvoties no parādsaistībām. 

Jauno konservatīvo deputāts Krišjānis Feldmans, kurš piedalās valsts budžeta sarunās, norāda, ka šī ideja sabiedrībā noteikti tiktu atbalstīta un valdībā likumprojektu pakete budžeta kopējā kontekstā būs jāvērtē. Viņš turpinot atklāj: Atceros, kad Jelgavā, tiekoties ar vēlētājiem, saņēmām lūgumu šo jautājumu risināt. Te nu pierādījums – virzāmies uz priekšu!

Šobrīd Maksātnespējas likumā ietvertais fiziskās personas maksātnespējas process ir salīdzinoši dārgs un nav piemērojams personām ar parādsaistību apjomu līdz 5 000 eiro. Tādējādi personām ar zemiem ienākumiem nav iespēju tiesiski risināt savas maksātspējas problēmas. Bieži vien nonākšana parādu jūga veidojas atkarību ietekmē, tostarp azartspēles, alkohols un narkotikas. Cilvēki nonāk bezcerības stāvoklī, nespējot izrakties no lielajiem procentu maksājumiem. K.Feldmans min gadījumu, par kuru vakar ziņoja mediji – 22 gadus jauns vīrietis izlēcis pa logu un nosities. Jauneklim bija problēmas ar azartspēlēm un bija nonācis parādos. Tieslietu ministrijas izstrādātais likumprojekts cilvēkiem dotu iespēju sakārtot savu finansiālo situāciju, lai neslīgtu bezcerīgā nabadzībā.

Jaunais regulējums būs piemērojams ierobežotam likumā noteiktam fizisko personu lokam, ar parādsaistību kopējo apmēru no 2 000 līdz 5 000 eiro, ko drīkstēs veidot noteikta veida parādsaistības. Pieteikumu par atbrīvošanu no parādsaistībām vērtēs zvērināts notārs, taču pirms pieteikuma izskatīšanas fiziskai personai būs pienākums apgūt finanšu pratības kursus.

Kā mūs informē ministrijā, tad likumprojekts paredz, ka sūdzību par zvērināta notāra rīcību vai pieņemto lēmumu skatīs tiesa

Ar likumprojektu tiek izstrādāts jauns Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likums, kā arī grozījumi vairākos jau šobrīd esošos normatīvajos aktos, lai nodrošinātu pilnvērtīgu mehānisma piemērošanu. Proti, grozījumi paredzēti Civilprocesa likumā, Maksātnespējas likumā, likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”, Notariāta likumā, likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā.

Pēc likumprojekta izsludināšanas Valsts sekretāru sanāksmē, Tieslietu ministrija apkopos citu ministriju un institūciju sniegtos atzinumus. Pēc atzinumu apkopošanas likumprojekts tiks virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Atstāj atbildi