Pāriet uz galveno saturu

Jaunie konservatīvie aicina Ministru Prezidentu Krišjāni Kariņu, finanšu ministru Jāni Reiru un ekonomikas ministru Ralfu Nemiro nekavējoties sasaukt Krīzes vadības padomi, lai pieņemtu konkrētus lēmumus par valsts rīcību uzņēmumu un ekonomikas atbalstam dēļ Covid-19 vīrusa. Citu valstu piemēri Eiropā un arī ASV rāda, ka valstu valdības operatīvi reaģē uz notiekošo un dara visu iespējamo, lai “Covid-19” dotu pēc iespējas mazāku triecienu šo valstu ekonomikām.

Kā pirmo soli aicinām augstākās valsts amatpersonas un FKTK veikt proaktīvas sarunas ar komercbankām, lai tās izrādītu pretimnākšanu un sapratni gadījumos, ja uzņēmumi likviditātes problēmu dēļ nevar atmaksāt kredītlīnijas vai aizņēmumu pamatsummas. Šobrīd galvenā problēma uzņēmumiem varētu rasties saistībā tieši ar apgrozāmā kapitāla likviditātes problēmām. (Piemēram, uzņēmums ir veicis priekšapmaksu par izejvielām no Itālijas vai Ķīnas, bet tur piegādes ir apstājušās, tāpēc uzņēmums netiek ne pie savas naudas, ne arī var saražot preci un pārdot.)

Tāpat VID var palīdzēt uzņēmumiem risināt likviditātes problēmas, pagarinot nodokļu samaksas termiņus, un gadījumos, kad valsts iestādes pērk preci vai pakalpojumus, maksājumi būtu jāveic laicīgi, nevis gaidot 30-60 dienas. Starp iespējamiem risinājumiem var minēt arī īsāku darba dienu vai garāku bezalgas atvaļinājumu noteikšanu, dāsnāku slimības lapu apmaksu no valsts līdzekļiem, vai daudz plašāku valsts finanšu institūcijas “Altum” iesaisti garantiju un kredītu programmās.

Aicinām arī sadarbībā ar Fiskālās Disciplīnas Padomi (FDP) jau laicīgi meklēt elastību valsts budžeta izdevumos, lai mīkstinātu Covid-19 vīrusa ietekmi uz Latvijas ekonomiku. Iespējams, ir politiski jālemj par atkāpi no iepriekš nospraustajiem budžeta deficīta mazināšanas plāniem – līdzīgi kā to dara daudzas Eiropas Savienības dalībvalstis.