Pāriet uz galveno saturu

Ņemot vērā vīrusa SARS-CoV-2 un tā izraisītās slimības COVID-19 straujo izplatību pasaulē, Jaunie konservatīvie uzstāj uz izlēmīgu valdības rīcību uzņēmumu un ekonomikas atbalstam. Astoņu punktu plāns paredz piemērot īpašu ekonomisko un sociālo instrumentu izmantošanu šajā krīzes situācijā.

  1. Aicinām sadarbībā ar Fiskālās Disciplīnas Padomi (FDP) un Latvijas Banku vienoties par apjomīgiem pret-cikliskiem budžeta pasākumiem, lai izvairītos no ekonomiskās depresijas. Neskatoties uz ievērojamu kritumu budžeta ieņēmumu daļā, aicinām palielināt 2020. gada valsts budžeta izdevumus vismaz par 1% no IKP (300 milj EUR), lai mazinātu vīrusa ietekmi uz ekonomiku.
  2. Finanšu ministrijai jāapsver apjomīga valsts obligāciju izlaišana starptautiskajos tirgos (vismaz 1 miljards EUR), lai veidotu “drošības spilvenu” nākotnes izaicinājumiem.
  3. Ir īstais laiks stimulēt ekonomiku ar apjomīgiem infrastruktūras projektiem: piem., ceļu un tiltu būve, daudzdzīvokļu māju renovācijas, u.c. Tai pat laikā, ir iespēja novirzīt plānoto finansējumu, piemēram VDD ēkas būvniecībai, tūlītējiem pasākumiem vīrusa efektu mazināšanai, t.sk., papildus līdzekļi medicīniskā personāla piesaistei un virsstundu apmaksai.
  4. Ir jāizsludina ārkārtas stāvoklis tūrisma un citās nozarēs, lai bankām ir pienākums atlikt pamatsummas un pat procentu maksājumus; tas pats attiektos uz šo nozaru uzņēmumu darbiniekiem, lai pret viņiem nevarētu vērst piedziņu vai rēķināt kavējuma procentus.
  5. Valsts budžetam būtu jāveic pilnīga slimības lapu apmaksa no pirmās dienas, ja ir diagnosticēti vīrusa simptomi.
  6. VID būtu jāpalīdz uzņēmumiem risināt likviditātes problēmas, pagarinot nodokļu samaksas termiņus, un gadījumos, kad valsts iestādes pērk preci vai pakalpojumus, maksājumi būtu jāveic nekavējoties, nevis gaidot 30-60 dienas.
  7. Iespējami ātri jāpaplašina bezmaksas analīžu nodošanas iespējas, t.sk., palielinot ekipāžu skaitu, kas veic bezmaksas analīzes visiem.
  8. Jāsagatavo telpas slimnieku masveida uzņemšanai un izolēšanai, izmantojot, piemēram, skolu sporta zāles.