Pāriet uz galveno saturu

Šodien Jauno konservatīvie tikās ar vadošo lauksaimniecības organizāciju pārstāvjiem, lai vienotos par turpmākajiem soļiem stratēģijas “No lauka līdz galdam” ieviešanu nacionālajā likumdošanā. Cita starpā stratēģija paredz pesticīdu samazināšanu lauksaimniecībā un antibiotiku samazināšanu lopkopībā, kā arī bioloģiski sertificēto platību palielināšanu. Sanāksmē piedalījās pārstāvji no Zemnieku saeimas (ZSA), Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA).

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Kā tieslietu ministram un kā Jauno konservatīvo valdes priekšsēdētājam, atbalstīt lauksaimniekus un zemniekus, ir mana goda lieta. Pārtikusi Latvija, pārtikušas ģimenes nozīmē veiksmīgu uzņēmējdarbību ne tikai lielpilsētās, bet arī laukos. Mūsu uzdevums ir atrast kopīgu pieeju valstiskā līmenī, kuru īstenojot katra Latvijas ģimene varētu celt galdā vietējos produktus.”

Sarunas laikā tika izrunāts jautājums arī par jaunā ES fondu perioda finansējuma lauksaimniecības nozarei sadales principiem. Jaunie konservatīvie akcentēja, ka koalīcijas sarunās atbalstīs sekojošus principus naudas sadalē: 1) 100 000 EUR griesti ikgadējiem platībmaksājumiem; 2) 500 000 EUR griesti investīciju projektiem vienai saimniecībai plānošanas perioda laikā; 3) Palielināti tiešmaksājumi par pirmajiem 300 hektāriem; 4) lielāks un sistemātiskāks atbalsts augļkopībai, dārzeņkopībai un dārzkopībai, kā arī biosaimniecībām; 5) agresīvāka “Altum” iesaiste riskantākos lauksaimniecības segmentos, piemēram, aizdevumi jaunajiem lauksaimniekiem, daudz plašāki beznodrošinājuma, zemu procentu aizdevumi un garantiju piedāvājumi. 

Atgādinām, ka 2018. gada septembrī Jaunā konservatīvā partija parakstīja saprašanās memorandu par stratēģisku partnerību mazo un vidējo lauku saimniecību interešu aizstāvībā, kas paredz atbalstu maziem un vidējiem lauksaimniekiem – platībmaksājumu palielināšanu, sistemātisku atbalstu augļkopībai, dārzeņkopībai, dārzkopībai, biosaimniecībām, un jaunajiem lauksaimniekiem, tostarp priekšrocības zemes iegādē, kā arī sarunas ar lielajām veikalu ķēdēm par vietējo ražotāju daudz plašāku pārstāvniecību produktu klāstā – un jau šonedēļ JK Saeimas deputāti, lai veicinātu plašāku Latvijas izcelsmes produkcijas īpatsvaru  mazumtirdzniecības lielveikalu ķēdēs, tikās ar “Maxima Latvija” pārstāvjiem. Sarunas laikā deputāti skaidroja, cik daudz pašmāju produkcija šobrīd pieejama lielveikalu plauktos un vai vietējiem zemniekiem vispār ir izdevīgi sadarboties ar lielveikaliem. Tika pārrunāta arī samazinātās PVN likmes piemērošana Latvijai raksturīgajiem dārzeņiem. Kā zināms, līdz šā gada beigām vietējo dārzeņu tirdzniecībai spēkā ir samazinātā PVN likme – 5 %.