Pāriet uz galveno saturu

Pateicoties veiktajām izmaiņām, kas atviegloja pieteikšanos valsts garantētiem studiju kredītiem, šogad ir pieteikušies vairāk studētgribētāju kā pagājušajā gadā. Finanšu ministrija (FM) pagaidām neatbalsta Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājumu par 560 000 eiro pārdali studiju kreditēšanai, lai kompensētu iztrūkumu, kurš radies lielā pieprasījuma dēļ, bet Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns vakar pēc koalīcijas partiju sanāksmes izteicās, ka vienošanos tomēr izdosies panākt.

13. Saeimas deputāts un IZM parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš skaidroja, ka Ekonomikas ministrija un Eiropas komisija ilgstoši norāda uz nepieciešamību kāpināt darbaspēka produktivitāti, un to var paveikt iegūstot papildus izglītību vai prasmes. Pavasarī tika veikti uzlabojumi likumos, lai garantētu kredītus studentiem. Tam bija paredzēti līdzekļi, taču atsaucība ir bijusi lielāka nekā sākotnēji aprēķināts, tādēļ radies finansējuma trūkums. Reaģējot uz Latvijas iedzīvotāju palielināto interesi studēt Latvijas augstskolās, IZM ir savā budžetā atradusi papildus 560`000 eiro. “Studenti šādi paši uzņemas saistības un ņem kredītus, ko pēc tam 95% studentu valstij atmaksā,” atzīmē R.Znotiņš.

2020.gada 24.aprīlī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi, kurus IZM izstrādāja sadarbībā ar Latvijas Studentu apvienību, Finanšu ministriju, Studiju un zinātnes administrāciju, attīstības finanšu institūciju “Altum”, Finanšu nozares asociāciju un citiem sadarbības partneriem. Mērķis bija padarīt studiju un studējošā kredītus padarīs daudz pieejamākus.

“IZM savos iekšējos resursos ir atradusi nepieciešamos resursus, kuru pārdali šobrīd gan neatbalsta FM, bet es ceru, ka vienošanās šajā jautājumā tiks panākta. Mums ir jādod iespējas cilvēkiem Latvijā pārkvalificēties un pielāgoties jaunajiem apstākļiem. Papildus prasmes un zināšanas, kuras var iegūt Latvijas augstskolās, to noteikti veicinās,” uzsver J.Bordāns.