Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 4.nov., LETA. Patlaban tiek īstenoti nepieciešamie pasākumi, lai Gunāra Astras piemiņai veltītu pieminekli uzstādītu 2021.gada 22.oktobrī, kad latviešu brīvības cīnītājs būtu svinējis savu 90.dzimšanas dienu, aģentūru LETA informēja tieslietu ministra preses sekretārs Andris Vitenburgs.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), sacīja, ka pēc šādas iniciatīvas publiskošanas atbalstu tai ir izteikuši Astras tuvinieki un viņa cīņu biedri, kā arī sabiedriskās organizācijas.

“Gunāra Astras personība ir piemērs nākamajām paaudzēm, tāpēc nepieciešams to apliecināt ar valstisku attieksmi,” teica ministrs.

Lai godinātu Latvijas neatkarības aizstāvi un padomju okupācijas režīma disidentu Astru kā nacionālo simbolu un nostiprinātu to nācijas apziņā, Saeimā uz otro lasījumu ir iesniegts priekšlikums nākamā gada budžetam novirzīt nepieciešamos finanšu līdzekļus pieminekļa uzstādīšanai.

Vitenburgs sacīja, ka ir nepieciešams veikt priekšdarbus, lai varētu izsludināt tēlnieku konkursu un uzstādīt pieminekli, kas atradīsies pie ēkas Brīvības ielā 34, kur 1983.gadā Gunāru Astru toreiz notiesāja LPSR Augstākā tiesa.

iepriekš LETA informēja, ka Bordāns kopā ar kultūras ministru Nauri Puntuli (NA) atbalstīja priekšlikumu izveidot pieminekli neatkarības cīnītājam Astram.

Puntulis uzskata, ka pieminekļiem ir īpaša nozīme tautas pašapziņas apliecināšanā un sasniegumu sargāšanā. Attiecīgi Astras piemineklis būšot ļoti būtisks atgādinājums, kādā veidā un ar kādiem cilvēkiem tika nosargāta ideja par Latvijas valsts neatkarību. Piemineklim esot jābūt tādam, lai tas kalpotu gan par tautas vēstures liecinieku, gan iedvesmotāju uz nākotni.

Latvijas neatkarības aizstāvis un padomju okupācijas režīma disidents Astra tika tiesāts divas reizes – 1961. un 1983.gadā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas viņu reabilitēja abās lietās. 1993.gada 18.novembrī Rīgā pie toreizējās Tieslietu ministrijas ēkas Brīvības ielā 34 tika uzstādīta Astram veltīta piemiņas plāksne.

  • Kristaps Ūgainis, LETA