Pāriet uz galveno saturu

Valdība, pieņemot lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, ir izvēlējusies vieglākos no nepieciešamajiem ierobežojumiem, šādu viedokli žurnālistiem pauda tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Bordāns bija nesen publiski izteicies, ka priekšlikums izsludināt ārkārtējo situāciju ir pārmērīgs. Viņaprāt, varētu pietikt ar jau ieviesto drošības pasākumu uzraudzību, kontroli un skaidrošanu, gan pieļaujot arī atsevišķu papildu ierobežojumu ieviešanu.

Viņš skaidroja, ka valdības sēdē esot atgādinājis par konstitucionāliem tiesību ierobežojumiem, par kuriem nereti “riskantās situācijās mēdz aizmirst”. Tāpat lemjot par ārkārtējo situāciju valdībā apspriests jautājums, vai ir nepieciešams runāt par situāciju, kad valsts var piemērot tiesību ierobežojumus tikai ar Saeimas darba palīdzību.

“Ja mēs faktiski saredzam drošības un veselības apdraudējumus, tad vispirms ir jāsaprot, vai mēs nepārkāpjam kādas konstitucionālas cilvēktiesības. Savukārt, ja šīs tiesības pārkāpjam, tad ir ļoti svarīgi nomērīt precīzu šo cilvēktiesību ierobežošanu apmēru. Manuprāt, tas mums valdības komandā lieliski izdevās,” paziņoja Bordāns.

Bordāns arī pauda gandarījumu, ka valdība, lemjot par ārkārtējo situāciju un tai sekojošajiem ierobežojumiem, vienojusies, ka valsts nedosies “policejiskā virzienā” un ārkārtējā situācija netiks izmantota pārmērīgiem ierobežojumiem.

“Tagad visiem kopīgi jāpanāk, lai cilvēki ievērotu noteikumus. Ja premjers saka, ka vēlas strādāt komandā, tad mēs kā komandas locekļi dodam savu pienesumu apskatīt jautājumu no visām pusēm. Tieši šādā risinājumā varam sasniegt rezultātu, kas ir labs juridiski, kuru varam sabiedrībai izskaidrot un valdības lēmums nav pieņemts pārsniedzot saprātīgas nepieciešamības robežas,” norādīja Bordāns.

Bordāna ieskatā, valdība šodien izvēlējusies vieglākos no nepieciešamajiem ierobežojumiem. “Nav pateikts, ka viss ir aizliegts. Ja salīdzinām ierobežojumu apmērus ar citām valstīm, tad esam ļoti samērīgi un piesardzīgi rīkojušies. Cerams ar to pietiks,” uzsvēra ministrs.

Bordāns norādīja, ka Covid19 infekcijas apkarošana nav tikai valdības puses jautājums un atbildība, bet arī katra sabiedrības locekļa atbildība, jo tieši no cilvēku spējas mobilizēties būs atkarīgs cik ilgi nepieciešams Latvijā ieviest ārkārtējo situāciju.

Bordāns aicināja sabiedrības līderus, tostarp, politiķus un uzņēmumu vadītājus demonstrēt piemēru ar masku nēsāšanu un citu epidemioloģiskās pasākumu ievērošanu.

Ministrs arī uzsvēra, ka līdz ar ārkārtējās situācijas ieviešanu valstij ir jāpalīdz uzņēmumiem, tāpēc jau drīzumā valdība lems par atbalsta pasākumiem.

Jau ziņots, ka Covid19 ierobežošanai no pirmdienas, 9.novembra, līdz 6.decembrim Latvijā izsludinās ārkārtējo situāciju, šādu lēmumu piektdien pieņēma valdība.

  • Gatis Kristovskis, LETA