Pāriet uz galveno saturu

Ceturtdien, 19. novembrī, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Kriminālprocesa likuma grozījumus, kas noteiks specializētās Ekonomisko lietu tiesai piekritīgās krimināllietu kategorijas.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Pieņemot KPL grozījumus, pabeigts darbs pie tiesiskā regulējuma sagatavošanas, lai savu darbību uzsāktu Ekonomisko lietu tiesa. Tā nesīs būtisku labumu sabiedrībai, jo ātra un efektīva ekonomiskās jomas tiesa – tā ir iespēja piesaistīt ārvalstu kapitālu, uzlabot investīciju vides drošību un ilgtermiņā arī iedzīvotāju labklājības līmeni Latvijā.”

Mūsdienās komercstrīdu risināšana un ekonomisko noziegumu lietas tiesās nereti ieilgst, ārvalstu finanšu organizācijas pat ir noteikušas sankcijas konkrētām personām un organizācijām. Tāpēc Ekonomisko lietu tiesas izveide ir izlēmīga un pamatota rīcība, uzsver J.Bordāns.

Jaunveidojamās specializētās tiesas uzdevums ir nodrošināt saprātīgos termiņos arī sarežģītāku lietu izskatīšanu un piespriest atbilstošus sodus, kas līdz šim pietrūka. Vienlaikus tas būs spēcīgs preventīvs signāls, kas iespējamiem likumpārkāpējiem liks padomāt divreiz, pirms izšķirties par nozieguma izdarīšanu.

Sabiedrības uzticības celšana tiesu varai un tiesībaizsardzības iestādēm ir viens no neatliekamajiem uzdevumiem tiesiskuma stiprināšanai, uzsver tieslietu ministrs. Piemēram, atšķirībā no Igaunijas (75%) Latvijā justīcijai uzticas tikai 41% aptaujāto (Eirobarometrs 2020).

Ekonomisko lietu tiesas kompetencē būs koruptīvie noziegumi gan privātajā, gan publiskajā sektorā, kā arī ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saistītie noziedzīgie nodarījumi. Savukārt Ekonomisko lietu tiesas kompetenci sarežģītu komercstrīdu risināšanā Saeima noteica 1. oktobrī, pieņemto attiecīgus grozījumus Civilprocesa likumā.

Konkursā uz desmit Ekonomisko lietu tiesas tiesneša amata vietām ir pieteikušies 94 pretendenti. Šobrīd ir beigusies Ekonomisko lietu tiesas tiesneša amata kandidātu atlases otrā kārta. Nākamajā kārtā pretendentiem būs jākārto profesionālo zināšanu pārbaudes tests. Lai palīdzētu sagatavoties pārbaudījumiem, Tiesu administrācija piedāvā pretendentiem mācību materiālus.

Tieslietu padomes izveidotajā tiesnešu amata kandidātu atlases komisijā ir trīs senatori, trīs apgabaltiesu tiesneši un trīs rajona (pilsētas) tiesu tiesneši.


Infografika par Ekonomisko lietu tiesas piekritību civillietās un krimināllietās