Pāriet uz galveno saturu

Valdībai ir jāievieš reģionālais luksofora princips arī tirdzniecībā, tādējādi atvieglojot tirdzniecības nosacījumus tajos novados, kur saslimstība ar COVID19 ir zemākā līmenī. Tas dotu atbalstu maziem un vietējiem tirgotājiem Latvijas reģionos, kuri pašlaik konkurences cīņā zaudē lielajām tirdzniecības ķēdēm. Jaunie konservatīvie uzskata, ka valdības iepriekš pieņemto lēmumu rezultātā mazie un vidējie tirgus dalībnieki kļūst vājāki, lielie – spēcīgāki.

Atšķirībā no mazajiem tirgotājiem, kuriem trūkst resursu dīkstāves izmaksu segšanai, vadošie tirdzniecības tīkli Latvijā ir daudz spējīgāki absorbēt COVID-19 krīzes laikā ieviestos ierobežojumus. Tā globālie tirgotāji ātri spēja paplašināt tirdzniecību interneta vidē, savukārt, vietējiem trūkst finansiālo resursu to izveidei un preču piegāde mājās ir tikai atsevišķos reģionos.

OECD analīze ir norādījusi, ka mazie un vidējie uzņēmumi ir tie, kas ir visbūtiskāk cietuši no COVID-19 krīzes un kurus Latvijā ieviestie tirdzniecības ierobežojumi skar vissmagāk. Konkurences padome secinājusi, ka ilgtermiņā mazo tirgus dalībnieku bankrotēšanas rezultātā Latvijas ekonomika zaudēs potenciāli nozīmīgus un efektīvus tirgus spēlētājus nākotnē.

Epidemiologi jau secinājuši, ka apstākļos, kad tiek tirgotas visas preces, nav epidemioloģiska pamata sašaurināt to veikalu loku, kas tās var tirgot.

Šonedēļ veiktā aptaujā noskaidrots, ka 95% Latvijas iedzīvotāju šobrīd ir vismaz viena preču vai pakalpojuma kategorija, kuras iegāde klātienē tiem ļoti pietrūkst. Savukārt 77% pircēju ir vismaz viena pakalpojumu vai preču grupa, kuras iegāde klātienē ir ļoti aktuāla vai nepieciešama. Vislielāko trūkumu cilvēki šobrīd izjūt pēc iespējas iegādāties klātienē apģērbu vai apavus pieaugušajiem (69%) un bērniem (43%). Teju tikpat bieži viņiem trūkst iespējas iegādāties mājai nepieciešamās preces (62%). Daudziem trūkst iespējas fiziskā veidā iegādāties arī celtniecības materiālus (50%), preces hobijam (49%), kosmētiku (42%), elektropreces (40%), autopiederumus (39%), mēbeles (38%) un grāmatas (36%). Nedaudz mazāku diskomfortu cilvēkiem izraisa sadzīves tehnikas (29%) un rotaļlietu (27%) klātienes iegādes liegums.