Pāriet uz galveno saturu

Jaunās konservatīvās partijas Balvu nodaļa ir publicējusi atklātas vēstules Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektorei I.Jaunzemei un Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšniecei I.Znotiņai ar lūgumu sniegt informāciju, kas ir kalpojusi par pamatu abu iestāžu augstu amatpersonu publiskiem izteikumiem attiecībā uz Latgalē dzīvojošajiem.

Atklātajā vēstulē VID vadītājai I.Jaunzemei tiek norādīts, ka šī gada 1.marta TV3 Ziņu sižetā VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Baiba Šmite-Roķe pauda apgalvojumu, ka “katrā trešajā mājā Latgales reģionā varētu būt kandžas aparāts”. Balvu konservatīvie norāda, ka saskaņā ar statistikas datiem “katra trešā māja” varētu būt aptuveni 51 tūkstotis mājokļu vai aptuveni 38 tūkstoši mājsaimniecību Latgales reģionā un lūdz VID ģenerāldirektorei padalīties ar šo apgalvojumu pamatojošajiem datiem.

Tāpat atklātajā vēstulē FID vadītājai I.Znotiņai tiek norādīts, ka šī gada 2.martā ziņu portālā www.la.lv publicēta intervija, kurā I.Znotiņa pauž apgalvojumu, ka “Latvijā ir vesels reģions, kurā daudzi darbaspējīgie iedzīvotāji nodarbojas vai nu ar ēnu ekonomikai tuvu stāvošām darbībām, vai arī tiešāk – noziedzīgām darbībām” ar to domājot pierobežas pašvaldības Latgalē. Vēstules autori lūdz I.Znotiņu skaidrot apgalvojumu pamatojumu, jo saskaņā ar statistikas datiem Rīgā 2019.gadā reģistrētu noziedzīgu nodarījumu skaits ir bijis par 25% lielāks nekā Latgales reģionā.

Balvu konservatīvie norāda, ka kontrabanda un citas noziedzīgas darbības pavisam noteikti ir uzskatāmas par reģiona attīstību bremzējošām problēmām, līdz ar to atbildīgajām tiesībsargājošajām iestādēm pret tām nepieciešams vērsties ar visu bardzību, izskaujot tendenci, ka tajās “daudzi darbaspējīgie iedzīvotāji”. Diemžēl līdz šim jautājumam nav bijusi pievērsta politiķu un tiesībsargājošo iestāžu adekvāta uzmanība, iespējams, tāpēc, ka viņu rīcībā nav informācijas, kas ir I.Znotiņas rīcībā.

Vienlaikus konservatīvie uzsver, ka nepamatotu apgalvojumu publiska izteikšana par kādu no sociālajām grupām (šajā gadījumā vismaz vairāki desmiti tūkstoši iedzīvotāju) veicina stereotipu rašanos un nostiprināšanos. To rezultātā rodas aizspriedumi un diskriminācija gan darba tirgū, gan uzņēmējdarbībā un investīciju piesaistē reģionam, kas savukārt var pastiprināt reģiona ekonomiskās attīstības stagnāciju un iedzīvotāju turpmāku aizplūšanu. Līdz ar to augstu valsts amatpersonu nepārdomāti vai aizskaroši, vai apzināti mērķēti, taču nepamatoti apgalvojumi ne tikai ir pretrunā ar Valsts pārvaldes ētikas pamatprincipiem, bet var izraisīt lavīnveidīgu efektu uz reģiona attīstību ilgtermiņā.

Vēstules noslēgumā Balvu konservatīvie aicina augstās amatpersonas apciemot Latgali, lai iepazītos ar situāciju klātienē, kā arī, lai gūtu plašāku ieskatu Latgales kultūras norisēs, šo sestdien, 6.martā sekot līdzi latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2020” pasniegšanai tiešraidē LTV1


Jaunās konservatīvās partijas Balvu nodaļas vēstule Ievai Jaunzemei


Jaunās konservatīvās partijas Balvu nodaļas vēstule Ilzei Znotiņai