Pāriet uz galveno saturu

2021.gada 16.aprīlī, notika kārtējā Sabiedriskā transporta padomes sēde, kurā padomes locekļi tika informēti par vienoto Autotransporta direkcijas, Pasažieru vilciena un Latvijas dzelzceļa sadarbības un rīcības plānu, kas nosaka, kā rīkoties situācijās, kad ir apstājusies vilcienu kustība. Tāpat padome apstiprināja vilcienu reisu norīkošanu līdz Madonai katru dienu, kā arī atsevišķās dienās to pagarināšanu līdz Gulbenei. Sēdes laikā tika informēts arī par atsevišķiem īslaicīgi atceltajiem reisiem Covid-19 izplatības laikā, balstoties uz to, ka šā gada pirmajā ceturksnī pārvadāto pasažieru skaits ir samazinājies uz pusi, salīdzinot ar analogu periodu pērn. Tāpat laikā, kad atsevišķu pašvaldību izglītības iestādēs mācības klātienē tiek atjaunotas vai, tieši pretēji, – atceltas, veiktas izmaiņas 277 reisos.

Lai pasažieri varētu ērtāk un ātrāk nokļūt Madonā un Gulbenē, no 2021.gada 1.jūnija plānots pagarināt esošos un atklāt jaunus vilciena reisus. Plānots, ka vilciens līdz Madonai kursēs katru dienu, bet līdz Gulbenei – piektdienās, sestdienās un svētdienās. Vienlaikus gaidāmas izmaiņas arī reģionālo maršrutu autobusos, lai nogādātu pasažierus līdz dzelzceļa stacijai un otrādi – no dzelzceļa stacijas līdz iecerētajam galamērķim, kā arī tiks slēgti vairāki reisi autobusu maršrutā Nr.7989 Rīga-Madona-Lubāna, kas tiek izpildīti aptuveni tajā pašā laikā, kad tiek plānots atvērt vilciena reisus. Šobrīd norit darbs pie vilcienu un autobusu laika saskaņošanas. Tiklīdz tas tiks izdarīts un būs zināma precīzāka informācija, Autotransporta direkcija informēs iedzīvotājus.

Autotransporta direkcija, Pasažieru vilciens un Latvijas dzelzceļš ir izveidojusi vienotu sadarbības un rīcības plānu par to, kā rīkoties krīzes situācijās, kad ir apstājusies vilcienu kustība. Plānā ir atrunāta katras institūcijas atbildība, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku precīzas informācijas apriti, un rīcību operatīvo lēmumu pieņemšanā. Saskaņā ar rīcības plānu viens no Autotransporta direkcijas uzdevumiem ir, saņemot ziņu par vilciena reisa kavējumu, pārbaudīt, vai konkrētais vilciena reiss ir pieskaņots autobusu reisiem. Ja ir, tad direkcija sazinās ar pārvadātājiem, lai nodrošinātu, ka autobusa vadītājs sagaida vilcienu. Ja tas nav iespējams, tiek apzināts, cik pasažieri plānojuši tālāk doties ar savienojošo reisu, un nepieciešamības gadījumā tiek organizēts papildu autobuss. Ja kavējums ir ilgāks, nepieciešamības gadījumā tiek organizēti autobusu pārvadājumi, kas nogādā pasažieru galamērķī visa maršruta garumā vai tā posmā.

Ņemot vērā, ka pasažieru skaits šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar analogu periodu pērn, ir samazinājies uz pusi, Autotransporta direkcija, regulāri sekojot līdzi pasažieru skaita izmaiņām, ir īslaicīgi slēgusi reisus, kuros pasažieru praktiski nav (tomēr nepieciešamības gadījumā tie tiek operatīvi atjaunoti). Reisu skaits ir samazināts maršrutos, kuru pamatfunkcija nav saistīta ar iedzīvotāju nogādāšanu darbavietās vai skolēnu nogādāšanu izglītības iestādēs. Laika periodā no 2021.gada 26.februāra līdz 8.aprīlim ir veiktas izmaiņas četros maršrutos, slēdzot reisus atsevišķās nedēļas dienās (kopā 29 dienas). Tāpat Autotransporta direkcija operatīvi reaģē gadījumos, kad kādas pašvaldības izglītības iestādēs tiek atjaunotas vai atceltas mācības klātienē. Pielāgojot sabiedrisko transportu skolēnu vajadzībām, ir atjaunoti 225 reisi un slēgti 52 reisi.

Pārvadāto pasažieru skaits reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos šā gada pirmajos trīs mēnešos ir aptuveni pieci miljoni, un tas ir par 50% mazāk, salīdzinot ar analogu periodu pērn, un par 55% mazāk, salīdzinot ar analogu periodu 2019.gadā. Tomēr pēdējo nedēļu laikā darbadienās ir novērojams neliels pasažieru skaita pieaugums: salīdzinot darba nedēļu no 6. līdz 9.aprīlim ar nedēļu iepriekš, pasažieru skaits autobusos ir palielinājies par 1,4% un vilcienos – par 3%. Savukārt, salīdzinot darba nedēļu no 29.marta līdz 1.aprīlim ar nedēļu iepriekš, pasažieru skaits autobusos ir palielinājies par 0,5% un vilcienos – par 0,3%.