Pāriet uz galveno saturu

18.maija Ministru kabineta sēdē tika skatīts Veselības ministrijas sagatavots ziņojums par priekšrocībām vakcinētām un Covid-19 pārslimojošām personām. Tajā netika skatīta bērnu un pusaudžu pozīcija, kas nav vakcinēto personu sarakstā. Jau iepriekš Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska vērsa uzmanību uz to, ka, pieaugot vakcinēto personu skaitam, jāsaprot, ko epidemiologi prognozē izglītības vidē.  

Diskutējot par atvieglojumiem dažādās vecuma grupās, Ilga Šuplinska vaicāja, kādi atvieglojumi paredzēti bērniem, kas neietilpst vakcinēšanas vecumā. Izteica nepieciešamību pēc masku nēsāšanas normas pārskatīšanas tieši jaunākajā skolas vecuma posmā (no 7 līdz 12 gadiem), ko pamatoja ar Baltijas valstu piemēriem, kur bērni skolās nenēsā maskas. Tāpat aicināja pārdomāt testēšanu vecuma grupās, kurām nav pieejama vakcīna – bērniem līdz 16 gadu vecumam. Uzsvēra arī ventilācijas un gaisa kvalitātes jautājumu, ko šobrīd jau ir sākušas risināt pašvaldības.

Kopā ar pedagogu vakcināciju, ventilācijas sistēmu uzlabojumiem skolās būtu jāveicina arī pašu bērnu drošība. MK jau ir apstiprinājis finansējumu no valsts budžeta 7,2 milj. eiro, kas paredzēts ventilācijas sistēmu uzlabošanai. Jau tagad IZM dati norāda, ka testēšana “izķer” lielāko gadījumu skaitu, jo no visiem testētajiem pedagogiem un darbiniekiem vien 0,41% ir pozitīvs Covid-19 rezultāts.

IZM ir gatava tālāk domāt par modeļiem un mācību organizāciju skolā, taču skaidrais drošības protokols nav ļāvis skolēniem atgriezties skolās atsevišķās klasēs un reģionos vairāk kā pusgadu. Tāpēc svarīgi, ka tiek izdiskutēti jautājumi, kas, vakcinējoties sabiedrības lielākajai daļai, ļauj atgriezties klātienes mācību procesā un vismaz stundā nelietot mutes un deguna aizsegu. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš masku normas pārskatīšanu noraidīja, citus priekšlikumus nekomentējot, bet aizrādot, ka “cīnīties, ka šiem bērniem nebūtu maskas, ir apmēram tāpat, kā cīnīties, lai šie bērni būtu maksimāli nepasargāti”.

Jāpiebilst, ka Lietuva un Igaunija ir atsākušas mācības klātienē jau kopš maija sākuma, savukārt masku nēsāšana vecuma posmā no 7 līdz 12 gadiem bērniem nav bijusi obligāta prasība visā Covid-19 krīzē.