Pāriet uz galveno saturu

Šī gada 22. oktobrī būtu apritējuši deviņdesmit gadu latviešu brīvības cīnītājam Gunāram Astram – šoruden viņam tiks uzstādīts piemineklis pie ēkas Brīvības ielā 34, kur 1983. gadā viņu notiesāja LPSR Augstākā tiesa.

Latviešu patriots Gunārs Astra 1983. gada 15. decembra tiesas prāvā teica savu pēdējo vārdu, noslēdzot to šādi: “Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo tumšo laiku.”

Ministru prezidents, tieslietu ministrs Jānis Bordāns uzsver: “Piemineklis personībai, kuru raksturo nesalaužams gars un kurš definē latviešu nāciju, ir būtisks simbols visai latviešu tautai. Tas mums atgādinās, par kādu cenu esam izcīnījuši savu neatkarīgu valsti, kā arī sniegs apliecinājumu, ka patiesu vērtību uzturēšana pat pārspēka priekšā, beigās uzvar. Esmu gandarīts, ka pieminekli Gunāram Astram veido viens no izcilākajiem Latvijas tēlniekiem Gļebs Panteļejevs, kurš ir radījis arī pieminekli pulkvedim Oskaram Kalpakam un vides skulptūru “Melnais slieksnispie VDK ēkas Rīgā.”

Pieminekļa izveides process norit raiti šobrīd notiek jau tā atliešanas darbi. Tā atrašanās un vizuālais tēls ir saskaņots Rīgas domes atbildīgajās instancēs un nav atstājis vienaldzīgu nevienu vērtētāju.

Gļebs Panteļejevs par pieminekļa nozīmību izsakās: “Man tāpat, kā visai mūsu paaudzei Gunārs Astra bija varonis. Varonis veic varoņdarbu. Varoņa darbu. Mans darbs un pienākums iemūžināt šo varoņa darbu piemineklī.

Papildu informācija:

Jau ziņots, ka Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns izvirzīja iniciatīvu Ministru kabineta 2020. gada 14. jūlija sēdē par pieminekļa celšanu Gunāram Astram. Savukārt pērn decembrī Jauno konservatīvo frakcija Saeimā iesniedza priekšlikumu valsts budžetā piešķirt pieminekļa izveidei nepieciešamo finansējumu, un tas tika atbalstīts.