Pāriet uz galveno saturu

Trešdien, 13. oktobrī notiks apvienotā Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas un Sociālo jautājumu komitejas sēde, kuras laikā deputāti uzklausīs ziņojumu par azartspēļu atkarības sociālajām sekām galvaspilsētā.

Reaģējot uz valstī noteiktajiem aizliegumiem, kuru laikā tikušas slēgtas vairākas spēļu zāles, arī domes koalīcijas vidū ir parādījušies partneri, ar kuriem kopā turpmāk Jaunie konservatīvie turpinās iesākto cīņu. Piemēram, jau nākamgad rudenī durvis uz neatgriešanos slēgs vairākas zāles Rīgas vēsturiskajā centrā, par kurām tiesa ir atstājusi spēkā Rīgas domes lēmumus attiecīgās spēļu zāles slēgt.

Komitejas sēdē ir plānots apskatīt gan tiesiskā regulējuma nianses un pētījumu par procesu atkarību, gan uzklausīt Rīgas sociālā dienesta speciālistu viedokļus un izskatīt tipiskākos sociālos gadījumus. Pandēmijas laika aizliegumi apliecina, ka daudzi cilvēki ir bijuši pasargāti no posta, ko nes azartspēļu zāļu eksistence.

2019.gadā veiktais pētījums par procesu atkarību (azartspēļu, sociālo mediju, datorspēļu atkarība) izplatību Latvijas iedzīvotāju vidū un to ietekmējošiem riska faktoriem liecina, ka lielākā daļa jeb 77% respondentu uzskata, ka Latvijā ir pārāk daudz azartspēļu spēlēšanas vietu, bet azartspēļu spēlēšanas vispārēju aizliegumu atbalsta 59% respondentu.

Tāpat pētījums liecina, ka azartspēļu problemātiskā spēlētāja profils Rīgā ir latviešu tautības vīrietis no 15 (kad var identificēt atkarības veidošanos) līdz 24 gadu vecumam vai no 35 līdz 44 gadu vecumam, kuram ir pamatizglītība vai zemāka. Komitejas sēdē arī detalizētāk uzklausīsim, kādas ir azartspēļu atkarības sekas un izmaksas, kas uz saviem pleciem ir jāiznes pašvaldībai, kas, savukārt, ir vērā ņemams slogs budžetam, ko veido nodokļu maksātāji.

Jauno konservatīvo frakcija Rīgas domē turpinās līdzdarboties Rīgas teritorijas plānojuma dokumentu tālākā izstrādē, lai stingri regulētu azartspēļu zāļu atrašanās vietas galvaspilsētas teritorijā ar mērķi pasargāt sociāli ievainojamākās iedzīvotāju grupas no azartspēļu atkarības riska.

Apvienotajai komiteju sēdes tiešraidei būs iespējams sekot līdzi mājaslapā www.riga.lv sadaļā “Tiešraides”.