Pāriet uz galveno saturu

Trešdien, 1. decembrī, noslēdzas Tiesu administrācijas īstenotā e-lietas projekta sagatavošanās posms, nodrošinot iespēju tiesvedības procesā pakāpeniski uzsākt lietu skatīšanu arī digitālā vidē, kā arī paplašinot iespēju tiesā iesniegt dokumentus elektroniski.

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “E-lietas mērķis ir paplašināt tiesas pieejamību sabiedrībai un nodrošināt iedzīvotājiem ērtāku piekļuvi tiesu pakalpojumiem”. Vienlaikus tieslietu ministrs norāda, ka E-lietas ieviešanas rezultātā nevienam netiks liegta tiesas pieejamība. Tiesu pakalpojumi tiks nodrošināti neatkarīgi no tiesu klientu iespējām.

Nodrošinot pilnīgu e-lietas reformas ieviešanu līdz 2026. gadam Latvija būs viena no pirmajām Eiropas Savienības valstīm, kas pirmstiesas izmeklēšanā, tiesvedībā un nolēmuma izpildē ieviesīs lietu datu uzkrāšanu, nodošanu un to pieejamību pilnībā digitālā vidē, akcentē J.Bordāns.

No 1. decembra pārmaiņas sagaidāmas arī tiesu klientiem, jo darbu uzsāk jauns portāls www.elieta.lv līdzšinējā tiesu portāla www.manas.tiesas.lv vietā. Jaunajā portālā būs pieejami dažādi e-pakalpojumi, informācija par tiesvedību un lietas materiāli.

Valsts probācijas dienesta klientiem būs iespēja portālā iesniegt un apstiprināt dokumentus, apskatīt piespiedu darba grafikus, elektroniskās uzraudzības grafikus, probācijas programmas grafikus, uzraudzības plānus u.c. dokumentus. Ērtākai darba organizācijai pakalpojumi portālā būs pieejami arī tiesām, prokuratūrai, policijai, piespiedu un sabiedriskā darba devējiem, kā arī brīvprātīgajiem.

Savukārt, ieslodzīto personu pilnvarotās personas, izmantojot e-lietas portālā e-pakalpojumu “Ieslodzītā pilnvaroto personu elektroniskais iesniegums”, varēs iesniegt cietuma administrācijām iesniegumu par konkrētām ieslodzītām personām, cietuma administrācijas šos elektroniskos iesniegumus varēs apstrādāt kā jebkuru citu iesniegto dokumentu un sniegt atbildi iesniedzēja norādītajā veidā – kā pasta sūtījumu, kā e-pasta vēstuli vai kā dokumentu uz oficiālo elektronisko adresi.

Tieslietu ministrija aicina ikvienu tiesvedības procesā iesaistīto dalībnieku iepazīties ar jaunajām saziņas iespējām un izmantot iespējas ar tiesu ērti sazināties un tiesai nepieciešamos dokumentus iesniegt ar elektronisko tiešsaistes rīku portālā www.elieta.lv palīdzību.

Papildu informācija:

E – lieta ir viena no digitālās transformācijas iniciatīvām, kura vairākos posmos paredz pāreju uz elektronisku izmeklēšanas un tiesvedības procesu, vispirms, pirmajā e – lietas ieviešanas posmā, izveidojot vienotu elektronisku tiesvedības procesu un nodrošinot informācijas apmaiņu starp tiesām, prokuratūru, procesa dalībniekiem un citām ar tiesvedību saistītu iestāžu informācijas sistēmām.