Pāriet uz galveno saturu

Omicron vīrusa variantam kļūstot par dominējošo variantu Latvijā, nepieciešama COVID ierobežošanas un pārvaldības politikas maiņa. Jauno konservatīvo valde uzskata, ka tie risinājumi, kuri sevi pierādīja cīņā ar iepriekšējiem vīrusa variantiem, esošajos apstākļos vairs neder un tāpēc ir jāmaina.

Pirmkārt, ir nepieciešams mainīt COVID sertifikātu izmantošanu dažādos pasākumos Latvijā. Viena no sertifikātu sistēmas pamatfunkcijām bija inficēšanās ierobežošana. Jaunākie dati apliecina, ka COVID sertifikāti šo funkciju vairs nepilda tādā veidā, kā tas sākotnēji bija iecerēts un kā tas darbojās pie iepriekšējo vīrusa celmu izplatības.

Vienlaikus mēs redzam, ka pietiekami liela sabiedrības daļa ir vakcinējusies, vai pārslimojusi COVID, līdz ar to slodze uz slimnīcām ir ievērojami mazāka. Vakcinācijas aptvere nodarbināto vidū jau kopš pagājušā gada decembra vidus pārsniedz 90%. Tā kā ir sasniegta pietiekami augsta vakcinācijas aptvere strādājošo vidū,  COVID sertifikātu izmantošanā iekšzemē būtu jāvirzās uz vienu režīmu, atvieglojot saimniecisko slogu iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

Lielbritānijas piemērs (valsts, kura pirmā Eiropā saskārās ar Omicron izplatības vilni) rāda, ka smagi slimu pacientu skaits slimnīcās turpina samazināties un ir sasniedzis zemāko līmeni kopš pagājušā gada jūlija sākuma. Lielbritānijas dati liecina, ka vakcinācija joprojām ļoti efektīvi pasargā gados vecus cilvēkus no smagas saslimšanas, līdz ar to Veselības ministrijai ir jāmeklē veidi, kā vakcinēt tos seniorus, kuri līdz šim nav vakcinēti. Pašreizējā COVID sertifikātu sistēma rada zaudējumus valsts ekonomikai, tomēr nespēj darboties kā motivators tiem senioriem, kuri vakcināciju vēl nav veikuši.

Otrkārt, rūpīgi būtu nepieciešams izvērtēt testēšanas politikas turpmāku lietderību. Ātro testu iegādei un laboratorijas testu apmaksai tuvāko mēnešu laikā plānots veltīt desmitiem miljonus eiro, lai gan praktiskā pieredze rāda, ka šie testi bieži vien ir neefektīvi un gaidīt uz tiem nākas ilgu laiku.  Šāda veida testu izmantošana būtu jāveic ārstniecības iestādēs, tomēr būtu jāatvieglo testēšanās nosacījumi skolās un darbavietās.

Treškārt, būtu jāpārskata kontaktpersonu un pašizolācijas politika, īpaši attiecībā uz vakcinētajiem un COVID pārslimojušiem cilvēkiem. Pašreizējā politika rāda, ka vīrusa izplatīšanos tā nespēj pozitīvā veidā ietekmēt, tomēr rada lielas neērtības vairākiem ekonomikas sektoriem, kā arī izglītības iestādēm. Veselības ministrijas noteiktie ierobežojumi un prasības ir nostādījušas skolas krīzes priekšā. Ir virkne pedagogu, kuri teju pusgadu atrodas kontaktpersonu statusā, kas ne tikai apgrūtina ikdienas darbu, bet arī atstāj būtisku ietekmi uz emocionālo labsajūtu. Jaunie konservatīvie rosinās veikt izmaiņas, nosakot, ka paštesti skolās ir jāveic tajos gadījumos, ja ir parādījušies simptomi, vai cilvēks pats jūtas nevesels.