Pāriet uz galveno saturu

 

“Latvijas enerģētiskās drošības veicināšanai ir svarīgi glabāt stratēģiskās gāzes rezerves, un pienākumam veidot šādas rezerves jābūt nostiprinātam ar likumu,” sacīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans trešdien, 16.februārī, sēdē, kurā deputāti sprieda par aktuālo situāciju gāzes tirgū Latvijā un obligātajām dabasgāzes drošības rezervēm.

“Ņemot vērā izaicinājumu pilno ģeopolitisko situāciju reģionā, nedrīkstam kavēties ar lēmumu pieņemšanu, jo dabasgāzes piegādes var tikt izmantotas kā Krievijas politisks instruments spiedienam uz Rietumvalstīm, tostarp Latviju,” pauda K.Feldmans.

No Inčukalna dabasgāzes krātuves šobrīd tiek izņemts mazāks gāzes apjoms nekā sākotnēji plānots, un nav pamata bažām par krājumu izsīkšanu šajā apkures sezonā, deputātus informēja Ekonomikas ministrijas pārstāvji.

Komisijas deputāti uzsvēra, ka nav garantiju, ka vasarā Inčukalna gāzes glabātuvē tiks iesūknēts viss nākamajai apkures sezonai nepieciešamais dabasgāzes apjoms, jo Eiropa joprojām lielā mērā ir atkarīga no Krievijas gāzes piegādēm. Gāzes piegādes nepieciešams dažādot ar Eiropas gāzes sistēmām un plašāk izmantot starpsavienojumus starp Lietuvu un Latviju, akcentēja deputāti.

Inčukalna dabasgāzes krātuvē šobrīd rezervei uzglabāti 315 tūkstoši megavatstundu gāzes, kas paredzēta aizsargātajiem lietotājiem, un 2,4 teravatstundas gāzes tehniskajai rezervei. Krātuves maksimālā ietilpība ir no 22 līdz 24 teravatstundām. Tehniskā kapacitāte ir pietiekama, lai spētu nodrošināt nepieciešamās stratēģiskās rezerves, deputātus informēja nozares pārstāvji.

Tuvākajā laikā komisija kopā ar atbildīgās ministrijas un nozares pārstāvjiem spriedīs par nepieciešamajām likuma izmaiņām saistībā ar gāzes stratēģisko rezervju izveidi, informēja K.Feldmans.