Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 11.marts, LETA. Rietumvalstis turpina sniegt visu veidu beznosacījumu atbalstu Ukrainai Krievijas veiktā iebrukuma apstākļos, tajā skaitā ar aizsardzības ieročiem, aģentūrai LETA sacīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (Konservatīvie).

Rancāns pieļāva, ka aizsardzības ieroču piegādes varētu arī tikt palielinātas, ņemot vērā Krievijas veikto situācijas eskalāciju, un vērsa uzmanību ASV Kongresa pieņemtajam lēmumam par aptuveni 14 miljardu ASV dolāru piešķiršanu, tajā skaitā, humānajai un militārajai palīdzībai Ukrainai.

Aizsardzības komisijas vadītājs norādīja, ka ir ļoti grūti prognozēt karadarbības attīstību, reizē redzams, ka Krievija ir pārvērtējusi savus spēkus un šis karš ir ievilcies.

Krievijas bruņotajiem spēkiem nav izdevies sasniegt Kremļa vadības deklarētos mērķus, kas liecina, cik patiesībā pārvērtētas bija viņu spēku spējas, pauda politiķis. Par lielajiem zaudējumiem neapmierinātība kaut kādā mērā parādās gan Krievijas politiskajās, gan militārās aprindās, atzīmēja Rancāns.

Aizsardzības komisijas vadītājs norādīja, ka ir atklājies, ka Krievija karo daļēji ar “aizvēsturisku tehniku” un ka iepriekšējos propagandas video tika blefots, cik moderna un attīstīta tā ir. Savukārt Ukraina iznīcina Krievijas tehniku ar Turcijas ražotajiem droniem “Bayraktar” un izmanto citas modernās tehnoloģijas, atzīmēja politiķis.

Par to, ka Krievija pārrēķinājās, liecina arī tas, ka nevienā vietā Ukrainā tai nav bijis iespējams ielikt okupācijas spēku atbalstītu vietējo varu, norādīja Rancāns.

Viņš vērsa uzmanību, ka problēmas Krievijas spēkiem rada arī iepriekš notikusī korupcija saistībā ar armijas nodrošinājumu. Situācija liek domāt, ka Kremļa vadība un propagandisti bija paši noticējuši saviem paziņojumiem, un tagad arī propagandistos valda apjukums par to, kā pēc iebrukuma attīstītās situācija Ukrainā.

Rancāns paredz, ka Krievijas spēkiem nebūs iespējas ilgstoši palikt lielā daļā no Ukrainas teritorijas, jo vietējie iedzīvotāji turpinās būt naidīgi noskaņoti, un partizānu karš pret krieviem Krievijai izmaksātu ļoti dārgi. Savukārt attiecībā uz, piemēram, daļu no Donbasa apgabala, kuru Krievija jau iepriekš kaut kādā mērā kontrolēja, situācija būs atkarīga no vietējo iedzīvotāju lojalitātes, pauda politiķis.

Viņš atzina, ka Ukraina jau tagad ir cietusi milzīgus materiālos zaudējumus, un norādīja, ka Eiropa un ASV varētu īstenot jaunu Māršala plānu, lai ieguldītu līdzekļus Ukrainas atjaunošanai pēc kara.

ASV izveidoja Maršala plānu 1947.gadā, lai atjaunotu Rietumeiropu pēc Otrā pasaules kara.

Kā ziņots, ASV Kongresa apstiprinātā 13,6 miljardus dolāru lielā palīdzība ietver atbalstu bēgļiem, bruņojuma piegādes un atbalstu NATO sabiedrotajiem Austrumeiropā.

Senāta demokrātu līderis Čaks Šūmers sacīja, ka palīdzība nodrošinās pārtiku, medikamentus un patvērumu vairāk nekā diviem miljoniem bēgļu, ar to tiks maksāts par pasākumiem, lai atjaunotu Ukrainas sapostīto ekonomiku.

“Tā arī injicēs miljardus militārajam atbalstam – tā nodrošinās bruņojuma, tāda kā “Javelin” un “Stinger”, piegādes, tā sniegs atkārtotas garantijas un stiprinās NATO, dos papildu spēku mūsu aizsardzībai pret Krievijas ļaunprātīgo kiberkaru,” viņš piebilda.