Pāriet uz galveno saturu

Saeima ceturtdien, 10.martā, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Elektronisko sakaru likumā, kas Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) noteic tiesības ierobežot piekļuvi Latvijas teritorijā pieejamām tīmekļa vietnēm, kurās tiek izplatīts saturs, kas apdraud vai var apdraudēt valsts drošību vai sabiedrisko kārtību un drošību.

Grozījumi izstrādāti, lai nodrošinātu valsts iestāžu iespēju reaģēt un rīkoties gadījumos, kad interneta vidē tiek izplatīts saturs, kas var nodarīt kaitējumu valsts nacionālajām un drošības interesēm, teikts likumprojekta anotācijā.

“Ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju, nepieciešams regulējums, kas ļautu ātri attīrīt Latvijas informatīvo telpu no tāda satura, kas apdraud valsts drošību un sabiedrisko kārtību, tendenciozā veidā sagrozot faktus par notikumiem Latvijā un pasaulē. Mums ir jāpasargā mūsu informatīvā telpa no dezinformācijas, tostarp Kremļa propagandas,” iepriekš sacīja par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans.

Likums noteic, ka NEPLP pieņems lēmumu par piekļuves ierobežošanu, izvērtējot valsts iestāžu sniegto informāciju. Pamatojoties uz NEPLP lēmumu, augstākā līmeņa domēna “.lv” reģistra turētājs un elektronisko sakaru komersants ierobežos piekļuvi tīmekļvietnei. Tā tiks ierobežota, liedzot piekļuvi šo tīmekļa vietņu domēna vārdam vai interneta protokola (IP) adresei.

Ja elektronisko sakaru komersants pēc NEPLP lēmuma saņemšanas noteiktajā termiņā nebūs nodrošinājis piekļuves ierobežošanu, lēmumu varēs izpildīt piespiedu kārtā bez atsevišķa rakstveida brīdinājuma par administratīvā akta piespiedu izpildi.

Latvijā jau iepriekš tika ierobežota piekļuve azartspēļu tīmekļvietnēm, kā arī tādām tīmekļa vietnēm, kurās nereģistrēti tiek veikta saimnieciskā darbība, sniegti pakalpojumi u.tml. Pret tādām tīmekļvietnēm, kurās pieejams nepatiess, sagrozīts, tendenciozs un dezinformējošs saturs, līdz šim nebija iespējams vērsties.

Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.