Pāriet uz galveno saturu

Otrdien, 2022. gada 29. martā, Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļas valde Latvijas Basketbola savienībai piešķīra tiesības rīkot EuroBasket’2025 grupas turnīru un izslēgšanas turnīru, kurā noskaidros jaunos čempionus.

Latvijas kandidatūras prezentācijā FIBAEurope valdes sēdē piedalījās valdības pārstāve – izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, Latvijas Basketbola savienības prezidents Raimonds Vējonis, LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss, Latvijas basketbola līgu direktors Kristaps Janičenoks un basketbola personība Artūrs Šēnhofs.

“Vēlos pateikties nozares kolēģiem un Latvijas basketbola saimei par gatavību uzņemties organizēšanas pienākumus. Mūsu iepriekšējā pieredze, organizējot augstākā līmeņa starptautiskos turnīrus, kā arī sporta jomas pārstāvju profesionalitāte un viesmīlība nodrošinās veiksmīgu rezultātu, ļaujot Latvijas vārdam atkal izskanēt Eiropas basketbola aprindās,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, paužot gandarījumu par FIBAEurope valdes šodien pieņemto lēmumu.

Savukārt Latvijas Basketbola savienības prezidents Raimonds Vējonis akcentē, ka tiesības rīkot EuroBasket2025 Rīgā ir lieliska iespēja apliecināt, ka Latvija prot ne tikai kvalitatīvi sarīkot sportiskās sacensības, bet arī noorganizēt vērienīgus basketbola svētkus. „Tas ir liels gods un uzticība, ko esam nopelnījuši, strādājot kopā. Paldies visai Latvijas basketbola sabiedrībai, kas gadiem ilgi kopusi basketbola tradīcijas un jau 15 gadus regulāri veiksmīgi rīkojusi Eiropas un pasaules čempionātus dažādās vecuma grupās!” uzsver R.Vējonis.

EuroBasket2025 finālturnīrā piedalīsies 24 komandas, kas pirmajā posmā tiks sadalītas četros sešniekos. Pa četrām labākajām komandām kvalificēsies izslēgšanas turnīram, kurā būs četras kārtas – astotdaļfināls, ceturtdaļfināls, pusfināls un finālspēles par bronzas medaļām un čempionu kausu. EuroBasket2025 kvalifikācijas turnīrs sāksies 2023. gada novembrī vai 2024. gada februārī.

Lēmumu Latvijai kandidēt uz 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem (FIBA EuroBasket 2025) organizēšanu valdība pieņēma 2021. gada 30. novembrī, uzklausot Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu un pilnvarojot  izglītības un zinātnes ministri parakstīt garantiju vēstuli Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļai.

Pēc šodienas FIBAEurope valdes pieņemtā lēmuma Izglītības un zinātnes ministrijai sadarbībā ar Latvijas Basketbola savienību būs jāsagatavo un jāiesniedz izskatīšanai valdībā  priekšlikumi par nepieciešamo turpmāko rīcību 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem organizēšanai, kā arī par efektīvāko piedāvājumu nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai. Noteikts, ka finansējums grupas turnīra un finālposma organizēšanas gadījumā nepārsniedz 10 000 000 eiro.

Jautājums par valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem (FIBA EuroBasket 2025) organizēšanai Latvijā izskatāms valdībā gadskārtējā valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas laikā kopā ar visu nozaru ministriju iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem, ņemot vērā valsts budžeta finansiālās iespējas.

Eiropas vīriešu čempionāts basketbolā Latvijā notiks trešo reizi. 1937. gadā par medaļām Rīgā cīnījās astoņas komandas. 2015. gadā Rīgā notika grupas turnīrs, kurā piedalījās sešas komandas.