Pāriet uz galveno saturu

Maijā Latvijas lielajās ostās kopumā pārkrauti 3,70 miljoni tonnu kravu un salīdzinājumā ar aprīli tas ir palielinājums par 151 tūkstoti tonnu jeb 4%, liecina Satiksmes ministrijas apkopotie operatīvie dati.

Savukārt gada pirmajos piecos mēnešos kopējais kravu apgrozījums Latvijas ostās sasniedza 20 miljonus tonnu, kas, salīdzinot ar 2021. gadu, ir kāpums par 14%, jeb 2,4 miljoniem tonnu kravu.

Kravu apgrozījuma palielinājumu nodrošināja Kazahstānas izcelsmes ogļu tranzīta kravas, kā arī konteinerkravas, dažādu rūdu produkti. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits atzīmē: “Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, Latvijas dzelzceļa sistēmas veiksmīgas darbības nodrošināšanai sadarbībai ar Kazahstānu būs īpaši liela nozīme, tādēļ notiek aktīvs darbs jaunu kravu piesaistei no šīs valsts.”

Gada pirmajos piecos mēnešos lielajās ostās pārkrauti 3,86 miljoni tonnu akmeņogļu, kas ir pieaugums par 17,9 reizēm, salīdzinot ar pagājušā gada šādu pašu periodu. Taču maijā pārkrautie 614 tūkstoši tonnu akmeņogļu ir samazinājums par 23% attiecībā pret aprīli. Visvairāk akmeņogļu maijā pārkrauts Rīgas ostā – 423,4 tūkstoši tonnu, kam seko Ventspils osta ar 190,6 tūkstošiem tonnu pārkrautu ogļu.

Lai gan maijā pārkrauto naftas produktu kravu apjoms salīdzinoši ar aprīli palielinājies par 11%, salīdzinājumā ar pagājušo gadu tas ir samazinājies par 22,2% – piecos mēnešos kopā pārkrauta 3,1 tonna naftas produktu. Paredzams, ka pret Krieviju noteikto sankciju ietekmē naftas produktu apjoms ostās turpinās samazināties.

Gada pirmajos piecos mēnešos palielinājies Latvijas lielajās ostās pārkrauto konteinerizēto kravu apjoms, kas sasniedzis 2,1 miljonus tonnu, kas, salīdzinot 2021. gadu, ir kāpums par 16,9%, bet  ro-ro kravu pagrozījums sasniedza 1,7 miljonus tonnu, kas, salīdzinot ar 2021. gadu, ir kāpums par 17,5%.

Kopējais dzelzceļa kravu apgrozījums šī gada 5 mēnešos sasniedza 10,9 miljonus tonnu, kas, salīdzinot ar 2021. gadu, ir kāpums par 20,5%. Arī šeit kāpumu apgrozījumā nodrošināja Kazahstānas izcelsmes ogļu kravu transports. Pa dzelzceļu pārvadāto naftas produktu kravu apgrozījums samazinājies līdz 1,9 miljoniem tonnu, kas gada laikā ir kritums par 35%. Savukārt labības kravu apgrozījums sasniedza 1,8 miljonus tonnu, kas, salīdzinot ar 2021. gadu, ir kāpums par 9%.

Sākot ar šī gada martu, turpina samazināties kravu apgrozījums ar Krieviju, kas maijā, salīdzinot ar aprīli, nokritās vēl par 11%, ar Baltkrieviju kravu apgrozījums saglabājas nenozīmīgs. Savukārt Kazahstānas kravu apjoms gada laikā pieaudzis par 76 reizēm – ja pērn gada pirmajos piecos mēnešos “LDZ Cargo” pārvadāja 31,5 tūkstošus tonnu Kazahstānas kravu, tad šogad šajā paša laika periodā – jau 2,4 miljonus tonnu kravu no šīs valsts.