Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 11.jūl., LETA. Pagājušajā gadā 795 ģimenēm piešķirts audžuģimenes statuss, kas ir par 5,7% vairāk nekā 2020.gadā, kad šādu statusu piešķīra 752 ģimenēm, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) informācija.

Kopumā pagājušajā gadā bija 600 audžuģimenes, kuras pie sevis uzņēmušas audžubērnus, kamēr 2020.gadā tādu ģimeņu bija 569.
Savukārt 151 audžuģimenē 2021.gadā nav ievietoti bērni, bet 44 pamatotu iemeslu dēļ nevarēja uzņemt bērnus.

Kā norāda Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre Evita Zālīte-Grosa: “Ārpusģimenes aprūpes jautājumi bija iemesls, kadēļ iesaistījos politikā un likumsakarīgi kļuva par prioritāti sakot darbu Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāra amatā. Pateicoties labklājības ministram Gatim Eglītim un ministrijas komandai mēs turpinām iesākto darbu lai institūcijās samazinātu bērnu skaitu un pilnveidotu ārpusģimenes aprūpes sistēmu, lai veicinātu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu nonākšanu ģimeniskā vidē. Ir palielināts audžuģimeņu un specializēto audžuģimeņu finansējuma grozs, paredzot koeficienta piemērošanu audžuģimenēm un specializētajām audžuģimenēm ārpus lielajām pilsētām un Pierīgas novadiem, tādējādi nodrošinot specialistu pieejamību attālākos Latvijas novados.”

“2021.gadā Labklājības ministrija īstenoja sociālo kampaņu “Es gribu savas mājas!” un varam redzēt, ka kampaņa ir nesusi pirmos rezultātus. Tās mērķis bija veicināt sabiedrības izpratni par bāreņu un bez vecāku gādības palikušu bērnu aprūpi, kā arī to, cik nozīmīga ir ģimeniska vide bērna veselīgai un pilnvērtīgai attīstībai, un samazināt institūcijās esošo bērnu skaitu, rosinot iedzīvotājus kļūt par audžuģimeni, aizbildni, adoptētāju vai viesģimeni. Ārpusģimenes atbalsta reformas jautājumi ir nākamā gada budžeta prioritāte.”

Dati liecina, ka kopumā pagājušajā gadā audžuģimenēs dzīvoja 1413 bērni, no kuriem vairums jeb 715 bija vecumā no četriem līdz 12 gadiem. Vēl 508 bērni bija vecumā no 13 līdz 17 gadiem un 190 – līdz trīs gadu vecumam.

Tāpat pērn gada laikā audžuģimenēs tika ievietoti 312 bērni, no kuriem 140 bija četrus līdz 12 gadus veci, 110 – vecumā līdz trim gadiem un 62 – vecumā no 13 līdz 17 gadiem.