Pāriet uz galveno saturu

Vakar, 10.aprīlī Jaunie konservatīvie kopā  ar kolēģiem no frakcijas KPV LV iesniedza Saeimas Prezidijam kopīgi izstrādātu likumprojektu. Likumprojekts tika iekļauts kārtējās Saeimas plenārsēdes darba kārtībā uz šodienu, 11.aprīli.  Deputāti no abām frakcijām aicināja likumprojektu nodot tālāk Saeimas Juridiskajai komisijai un tas ar Saeimas balsojumu tika arī nolemts.

Kā minēts likumprojekta anotācijā, tad šo grozījumu mērķis ir noteikt ierobežojumu, kādā Saeimas deputāts, Ministru prezidents, Ministru prezidenta biedrs, ministrs, Īpašo uzdevumu ministrs un parlamentārais sekretārs var savienot valsts amatpersonas amatu ar citiem amatiem, kurus tie ieņem biedrībā vai nodibinājumā. Ierobežojums paredz, ka amatu biedrībā vai nodibinājumā valsts amatpersona var ieņemt tikai ar noteikumu, ka par šo amatu netiek saņemts atalgojums.

Jauno konservatīvo frakcijas vadītāja Juta Strīķe norāda : “Šie grozījumi ievērojami mazinās slēptas kukuļošanas riskus. Ja deputāts citur saņem lielas naudas summas, kas dažkārt pat pārsniedz deputāta algu, tad rodas bažas par to vai deputāts pārstāv vēlētāju vai biedrības intereses.”

Amatpersonu deklarācijās redzams, ka, piemēram, Saeimas deputāti saņem atalgojumu dažādas biedrības un nodibinājumos, tostarp “Latvijas Lielo pilsētu asociācija”, kurā Viktors Valainis 2017.gadā saņēmis 32049.10 eiro. Regīna Ločmele-Luņova 2018.gada deklarācijā norādījusi, ka “Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” atalgojumā saņēmusi 31026.83 eiro un “Ŗiga.lv” 4791.43 eiro. Armands Krauze 2017.gadā līdztekus Zemkopības ministrijas parlamentārā sekretāra amata algai 35852.40 eiro apmērā, no “Latvijas Biškopības biedrība” saņēmis 13242.00 eiro. Didzis Šmits, kurš iepriekš teicis, ka savu darbību biedrībās turpinās neskatoties uz to, ka ticis ievēlēts Saeimā. 2018.gadā no Latvijas Zivrūpnieku savienības saņēma 38424.00 eiro un 5223.84 eiro no “European crabbing association” .

Atalgojums biedrībā vai nodibinājumā dažos gadījumos pat pārsniedz deputāta algas apmēru gada griezumā. Lai izslēgtu jelkādus riskus, kopā ar kolēģiem no KPV LV virzām šo likumprojektu, jo šāda likuma ieviešana paaugstinātu sabiedrības zemo uzticību deputāta amatam, kura galvenais mērķis ir strādāt sabiedrības interesēs.

Likumprojektu parakstījušie 10 deputāti – Juta Strīķe, Krišjānis Feldmans, Juris Rancāns, Sandis Riekstiņš, Uldis Budriķis, Normunds Žunna, Aldis Blumbergs, Kaspars Ģirģens, Atis Zakatistovs un Aivars Geidāns.

Foto: Ernests Dinka, Saeima

Atstāj atbildi