Pāriet uz galveno saturu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Starpvaldību līguma grozījumi paredz ciešāku Latvijas un ASV sadarbību, lai veicinātu Latvijas tiesībsargājošo iestāžu spējas efektīvi novērst un apkarot finanšu un ekonomiskos noziegumus, tostarp koruptīvās un naudas atmazgāšanas shēmas.

Līguma ietvaros paredzētas tiesnešu, izmeklēšanas iestāžu, prokuratūras un citu iestāžu speciālistu apmācības, kā arī semināri un juridiskā analīze, lai noteiktu kriminālprocesa efektivizēšanas un tiesiskuma stiprināšanas iespējas. Tiesībsargājošo iestāžu kapacitātes paaugstināšana ļaus samazināt arī pirmstiesas izmeklēšanas un iztiesāšanas laiku sarežģītu ekonomisko un finanšu noziegumu lietās.

Līguma parakstīšanas ceremonijā J.Bordāns uzsvēra, ka ASV puses atbalsts ir būtisks tieslietu nozarē uzsāktajām aktivitātēm ekonomisko noziegumu efektīvākai apkarošanai, kas veicinās Latvijas iestāžu cīņu pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Viens no tiem ir specializētas Ekonomisko lietu tiesas izveide ar mērķi nodrošināt ātru un kvalitatīvu iztiesāšanu sarežģītās ekonomisko un finanšu noziegumu lietās. Savukārt, lai nodrošinātu kvalitatīvu un pilnvērtīgu ekonomisko un finanšu noziegumu izmeklēšanu, būtiska loma ir pirmstiesas procesa efektivitātei, izmeklēšanas un prokuratūras darba kvalitātei, norādīja J.Bordāns. Arī ASV puses pārstāvis uzsvēra nepieciešamību nodrošināt drošu un investīciju piesaistei draudzīgu tiesisko vidi.

Līguma grozījuma ietvaros ASV valdība plāno atvēlēt finanšu līdzekļus aptuveni divu līdz divarpus miljonu dolāru apmērā apmācību sniegšanai Latvijas tiesībsargājošam iestādēm, piesaistot ASV puses ekspertus. Apmācības tiks sniegtas tiesnešiem, izmeklēšanas iestāžu, prokuratūras un citu iestāžu ekspertiem, kuru darbība saistīta ar korupcijas un nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas, kā arī starptautisko finanšu un ekonomisko noziegumu novēršanu.

Foto: Saeima / Ernests Dinka

Atstāj atbildi