Pāriet uz galveno saturu

Šodien 30. janvārī Saeimas sēdes darba kārtībā iekļauts likumprojekts grozījumiem Krimināllikumā, lai paredzētu kriminālatbildību par apzinātu nepatiesu ziņu izplatīšanu mantkārīgos nolūkos. Jauno konservatīvo frakcijas deputāts Uldis Budriķis ir izstrādājis likuma grozījumus, reaģējot uz sabiedrības sašutumu par klikšķu ķeršanas tīmekļa vietu izplatību Latvijā un neseno gadījumu ar viltus ziņu par it kā reģistrēto koronavīrusa gadījumu Latvijā.

Uldis Budriķis: “Latvijas informatīvajā telpā popularitātes pieaugumu arvien vairāk piedzīvo tā dēvētās klikšķu ķeršanas tīmekļa vietnes. Tās nav reģistrētas kā masu mediji Likuma Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem izpratnē, taču mēģina iekarot reklāmas tirgu, savā saturā apzināti iekļaujot provokatīvu, tendenciozu un sagrozītu informāciju, tādējādi cenšoties piesaistīt sabiedrības uzmanību. Šādu ziņu veidošana un atsevišķu tīmekļa vietņu veidošana un uzturēšana pārsvarā ir mantkārīgu nolūku vadīta, proti, mantkārīgs nolūks ir tad, ja vainīgā darbības ir saistītas ar cenšanos ar to gūt sev kādu materiālu labumu. Šādu darbību rezultātā Latvijas informatīvajā telpā arvien biežāk parādās nepatiesas ziņas un sagrozīta informācija par norisēm Latvijā, tās politikā, ekonomikā vai sabiedriskajā dzīvē ar mērķi sēt paniku un radīt trauksmi, lai pretī gūtu materiālu labumu, izvietojot automatizētu reklāmu.”

2018. gadā veiktajā iedzīvotāju aptaujā secināts, ka 32% interneta lietotāju tic sociālajos mediju vietnēs publicētajai informācijai, savukārt 22% mēdz internetā dalīties ar informāciju, iepriekš to nepārbaudot citos informācijas avotos, kas autoru ieskatā tikai pastiprina nepieciešamību ne tikai reaģēt uz šādiem viltus ziņu gadījumiem, bet jau preventīvi rast iespējas likuma tvērumā novērst jebkādu šāda veida potenciālu sabiedrības maldināšanas mēģinājumu, ņemot vērā salīdzinoši augsto sabiedrības daļu, kas nekritiski izvērtē informāciju interneta vidē.

Slimību profilakses un kontroles centrs informējis presi un iedzīvotājus, ka informācija, kuru izplatīja tīmekļa vietne aumytests.net neatbilst patiesībai. Sociālo mediju vietnē facebook šī viltus ziņa tikusi pārpublicēta tūkstošiem reižu, radot iedzīvotājos trauksmi.

Uldis Budriķis: “Latvijā ir atsevišķas personas, kuras tiek tiesātas par jau galēji ekstrēmu gadījumu, kad apzināti izplatītās dezinformācijas sekas bija ne tikai trauksme sabiedrībā, bet arī finansiāli zaudējumi. Šie grozījumi preventīvi ierobežos klikšķu biznesmeņus. Tas ir brīdinājuma signāls viltus ziņu ražotājiem.”