Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 4.jūn., LETA. Jaunā Covid-19 izplatības radītā valsta apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumprojekta redakcija šokē un rada iespaidu, ka parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju var klapēt ciet, šodien komisijas sēdē izteicās tās loceklis Gatis Eglītis (JKP).

Komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP) atgādināja, ka likumprojekta izskatīšanas pirmajā lasījumā laikā no deputātiem izskanēja daudz bažu par valdībai paredzētajām funkcijām. Viņš aicināja Finanšu ministriju (FM) šīs bažas kliedēt.

FM pārstāve Karīna Ploka pauda, ka, uzklausot izskanējušās bažas un viedokļus, FM sagatavoja priekšlikumus likumprojektam, no kuriem svarīgākie ir tie, kuri šīs bažas noņem. Piemēram, par Budžeta komisijas iesaisti procesā, ko iepriekš bija paredzēts uzticēt tikai valdībai. “Mēs esam sadzirdējuši visas bažas un attiecīgie priekšlikumi ir sagatavoti un iesniegti,” teica Ploka.

“Esmu šokēts, iepazīstoties ar redakcijām. Esmu izlasījis, ka Budžeta komisiju faktiski varam klapēt ciet, mūsu iesaiste naudas jautājumos nav vajadzīga, mēs, valsts iedzīvotāju ievēlētie pārstāvji, paldies, varam iet… Es esmu vienkārši nesaprašanā,” neapmierinātību pauda Eglītis.

Viņš piedāvāja uz kādu no nākamajām sēdēm aicināt finanšu ministru Jāni Reiru (JV), lai viņš paskaidrotu, “kā vispār kaut ko tādu varēja izdomāt”. Eglītis pauda kritiku arī par iesniegtajiem priekšlikumiem, sakot, ka “labojumi arī ir izsmiekls, kur grib pa to pašu ceļu aizpeldēt”.

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) norādīja, ka valdības sākotnējais nodoms centralizēt visu lēmumu pieņemšanu Ministru kabinetā parlamentārā republikā nav pieļaujams “un punkts”.

“Budžeta komisijas iesaiste ir absolūti nepieciešama. Domāju, ka jūs visi esat redzējuši, kādu putru valdība ir savārījusi ar dīkstāves pabalstiem,” teica politiķis.

Partijas “Saskaņa” deputāti rosināja jaunajā likumā noteikt, ka Ministru kabinets, izvērtējot ekonomisko situāciju, nosaka kritērijus un kārtību šā likuma 4. un 16. pantā noteikto pasākumu un īpašo atbalsta mehānismu piemērošanai nodokļu maksātājiem, kurus skārusi krīze saistībā ar Covid-19 izplatību, ja vien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija piecu darba dienu laikā no attiecīgās informācijas saņemšanas ir piekritusi šādiem kritējiem un kārtībai.

Šāds priekšlikums komisijā gan netika atbalstīts.

Kā ziņots, Saeimas deputātu vairākums šodien pirmajā lasījumā atbalstīja atbalstīja Covid-19 izplatības radītā valsta apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumprojektu, kas paredz noteikt tiesisko regulējumu atbalsta pasākumiem pēc ārkārtējās situācijas beigām.

Deputāti atbalstīja steidzamības piešķiršanu likumprojektam, kas nozīmē, ka tas Saeimā tiks izskatīts divos lasījumos. Tāpat ir atbalstīta tā dēvētā “lielā steidzamība”.