Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 5.jūn., LETA. Saeima šodien pēc plašām debatēm noraidīja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputātu priekšlikumu jaunajā Covid-19 izplatības radītā valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumā paredzēt aizliegumu rīkot azartspēles un izlozes.

Saeima šodien izskata priekšlikumus jaunajam Covid-19 izplatības radītā valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumam.

Vairāki JKP deputāti rosināja likumu papildināt ar normu, kas noteiktu, ka ir aizliegts organizēt azartspēles un izlozes, izņemot interaktīvās azartspēles, skaitļu izlozes un momentloterijas.

Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) pauda viedokli, ka arī laikā pēc ārkārtējās situācijas joprojām daudzu cilvēku labklājība būs apdraudēta. Deputātiem esot jādomā par tiem, kuriem finanšu pratība ir zem vidējā līmeņa, nevis jāatbalsta dažu uzņēmēju kabatas interesēm. Pēc Feldmana vārdiem, lai gan azartspēļu lobijs ir “uzlidojis Saeimai”, tomēr viņš aicina deputātus atbalstīt azartspēļu organizēšanas aizliegšanu.

Deputātam Gatim Eglītim (JKP) kāds taksometra vadītājs esot paudis atzinīgus vārdus par azartspēļu aizliegumu Covid-19 izplatības laikā, jo taksistam zināmi cilvēki pēkšņi esot sākuši tērēt naudu vietējā kafejnīcā, kā arī automašīnu darbnīcā. Parlamentārietis Boriss Cilevičs (S) sarkastiski izteicās par Eglīša minēto piemēru, paužot, ka kurš gan labāk var zināt par situāciju kā taksists. Viņš aicināja aptaujāt vismaz piecus taksistus. Cilevičs arī norādīja, ka medijos ir ziņots par nelegālajām azartspēļu vietām un aicināja parēķināt, cik daudz nodokļu valsts nesaņems.

Deputāts Aivars Geidāns (KPV LV) piekrita, ka azartspēļu nozare ir pretrunīgi vērtēta. Pašam deputātam esot noraidoša attieksme pret azartspēlēm, lai gan Latvijas straujais lēmums par azartspēļu aizliegumu nav bijis labs signāls ārvalstu investoru. Parlamentārietis uzsvēra, ka azartspēļu dēļ cilvēki iedzen nabadzībā sevi un savā mājsaimniecībā dzīvojošos.

Politiķis Uldis Budriķis (JKP) sacīja, ka viņam ir lielas pārdomas par notiekošo, ņemot vērā, ka vairākkārt norādīts uz iespēju ierobežojumus nozarei apstrīdēt Satversmes tiesā. Budriķis uzskata, ka tiesa būs pārliecināta, ka ieguvumi sabiedrībai kopumā būs lielāki nekā atsevišķiem uzņēmumiem.

“Runas par nodokļu pienesumu ir klaja demagoģija, jo nauda, kas netiks iztērēta azartspēlēs, atgriezīsies valsts ekonomikā citos veidos,” teica deputāte Anita Muižniece (JKP). Viņa pastāstīja deputātiem par savām darba gaitām spēļu zālē, kur viņa esot redzējusi daudz salauztu dzīvju, ko viņa nekad neaizmirsīšot.

Deputāte Regīna Ločmele-Luņova (S) bija pret spēļu zāļu slēgšanu, jo ļoti daudzi cilvēki zaudējuši darbu, tostarp apsargi un bārmeņi.

“Spēļu zālēs vinnēt nevar! Atcerieties! Tā nav opcija!” visus brīdināja politiķis Jānis Butāns (JKP). Viņš arī pauda cerību, ka koalīcijas partneri atradīs spēku, lai līdz gada beigām pieņemtu tādus likumus, kas slēgtu spēļu zāles ciet, tām atrodot vietu, piemēram, pieczvaigžņu viesnīcās.

Deputāts Igors Pimenovs (S) sacīja, ka vēlas, lai likumā būtu likumā iekļauts teksts, ka ir aizliegtas visas azartspēles un izlozes. Deputāts uzskata, ka azartspēļu aizliegšana nepieciešama, lai pārtrauktu šī biznesa klientu reproducēšanu un audzināšanu.

Parlamentārietis Ivars Puga (KPV LV) atgādināja, ka azartspēļu nozare dara to, ko gadiem neesot spējusi darīt valsts – uzturējusi sporta un kultūras nozari.

Linda Ozola (JKP) skaidroja, ka likums būs spēkā terminētu laiku. Viņasprāt, ir ļoti manipulatīvi pretnostatīt nozares darbiniekus, kuri zaudē darbu, slēdzot spēļu zāles, un tos, kuri zaudē naudu šajās iestādēs.

Deputāte Evita Zālīte-Grosa (JKP) vērsa uzmanību, ka azartspēļu atkarība ir smaga, jo vājus padara pat ārēji visspēcīgākos cilvēkus.

Deputāte Ļubova Švecova (S) pauda, ka neatbalstīs šo priekšlikumu, jo redzot, ka JKP sākusi priekšvēlēšanu kampaņu, nāk ar ļoti populistiem argumentiem un uz emocijām balstītiem argumentiem cenšas pārliecināt citus deputātus. Politiķe arī pārmeta, ka tajā pašā laikā JKP atbalsta alkohola tirdzniecību internetā.

Politiķis Juris Jurašs (JKP) pauda pārliecību, ka debatēs par priekšlikumu spilgti var redzēt, kā azartspēļu industrija ietekmējusi Latvijas politiku. Viņš akcentēja, ka priekšlikuma sakarā ir jārunā par epidemioloģiskajiem riskiem, savukārt Covid-19 izplatība joprojām nav ierobežota.

Saeimas Juridiskajā birojā iepriekš skaidroja, ka piedāvātā norma nav terminēta, norādot, ka būtu jāizvērtē normas samērīgums.

Savukārt Azartspēļu biznesa asociācijas prezidents Arnis Vērzemnieks iepriekš uzsvēra, ka jau tagad pastāv virkne ierobežojumu, kas ietekmē spēļu zāļu darbību. Viņš arī norādīja, ka ir izveidojusies nevienlīdzīga situācija, jo netiek rosināts aizliegt interaktīvās azartspēles, skaitļu izlozes un momentloterijas.