Pāriet uz galveno saturu

Par sekmīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās Jaunā konservatīvā partija (JKP) varēs uzskatīt galvaspilsētas varas nomaiņu un sēdēšanu pie lēmumu pieņēmēju galda, intervijā aģentūrai LETA sacīja JKP mēra amata kandidāte Linda Ozola.

Viņa savu izvirzīšanu mēra amatam sauc par lielu partijas uzticēšanos, savukārt skeptiķu norādes par to, ka, izvirzot viņu, JKP faktiski atteikusies no pretenzijām uz mēra krēslu, politiķe noraida, uzsverot, ka tas viņai dod papildu motivāciju un iekšēju spītu.

“Šī nebūs pirmā reize, kad profesionāli sastopos ar līdzīgu spītu. Manā pusē paliek apņemšanās, un es no šī ceļa nekāpju nost,” teica politiķe.

Ozola akcentēja, ka pie nonākšanas līdz ārkārtas vēlēšanām vainojama Rīgas domes līdzšinējās vara. “Ticu, ka šī ir mūsu, rīdzinieku iespēja nomainīt varu Rīgas domē, kam arī ir pienācis laiks. Tas dos man iespēju sēdēt pie lēmumu pieņemšanas galda, kad varam ne tikai ar opozicionāru metodēm ietekmēt pašvaldības darbu, bet arī radīt,” pauda politiķe, uzsverot, ka sākumā gan būs jāveic liels “tīrīšanas” darbs, lai pašvaldību atbrīvotu no koruptīvajām shēmām. “Esot lēmumu pieņēmēju pozīcijā, tā būs mūsu iespēja radīt Rīgu tādu, kādu to redzam,” sacīja Ozola.

Uz jautājumu, vai gadījumā, ja JKP un Ozola nebūs pie lēmumu pieņēmēju galda, viņa apņemas nostrādāt visu domes sasaukuma termiņu, politiķe pauda cerību, ka rīdzinieki spēs vērtēt domes līdzšinējo darbu. “Neatkarīgi no tā, ko mums nesīs 30.augusta rīts, esmu apņēmības pilna kopā ar savu komandu strādāt Rīgas domē līdz kārtējām vēlēšanām,” apliecināja politiķe.

Ozola piesardzīgi vērtē partijas ne visai augstos reitingus, sakot, ka arī pirms citām vēlēšanām reitings ir bijis zems, taču starts vēlēšanās ir bijis labs. Viņa gan atzina, ka saraksta pirmā numura maiņa, kas notikusi relatīvi nesen, var ietekmēt sabiedrības nostāju un atspoguļoties reitingos.

Par sekmīgu startu vēlēšanās Ozola uzskatīs valdošās varas nomaiņu. “Es vēlētos redzēt valstiski domājošu partiju koalīciju Rīgas domē. Mēs apzināmies, ka būs jāveido koalīcija – tā nebūs viena partija, kas uzvarēs vēlēšanās. Vēlēšanu rezultātā svarīgi ir atrasties pie lēmumu pieņemšanas, kas principiāli noteiks veiksmi – varbūt ne konkrētas vietas, ko katra partija iegūs,” vērtēja politiķe.

Ozola uzskata, ka sadarbība ar valstiski domājošām partijām Rīgas domē ir iespējama, savukārt to, ka JKP tiek dēvēta par neērtu partneri, Ozola uzskata par komplimentu, jo tas ir vērtējums tam, ka JKP “nekaunas lietas nosaukt īstajā vārdā”. Politiķe uzskata, ka JKP ir ļoti disciplinēta sadarbības partnere, “ko ne vienmēr var teikt arī par citiem”, tāpēc partija ir gatava sadarboties ar visiem valstiski domājošajiem politiskajiem spēkiem.

Atbildot uz jautājumu, vai arī partija “Gods kalpot Rīgai” (GKR) ir valstiski domājoša, Ozola sacīja, ka “GKR [Andra] Amerika un [Oļega] Burova vadībā nodrošināja visus tos koruptīvos skandālus, kas līdz šim notikuši”.

“Manā skatījumā koruptīva rīcība, naudas izšķērdēšana nav valstiska rīcība. Man atliek izteikt cerību, ka arī vēlētāji to spēs izvērtēt,” teica politiķe.

Tomēr situācijā, ja GKR balsis būs tās, bez kurām jaunu koalīciju izveidot nevarēs, Ozola norāda uz nepieciešamību “respektēt vēlētāju gribu”. “Mēs nebāzīsim galvu smiltīs. Ja vēlētāji būs lēmuši, ka šim politiskajam spēkam ir jābūt Rīgas domē pietiekami lielā sastāvā, ja pastāv iespēja neizveidot koalīciju vai veidot tikai mazākuma koalīciju bez šī spēka balsīm, tad mums būs jārunā. To es laikam atlikšu uz 30.augusta rītu,” pauda politiķe.

To, kāpēc līdzšinējā domes opozīcija neizmantoja iespēju jau iepriekš pārņemt varu domē, īstenojot pārrunas tostarp ar GKR, Ozola skaidroja, uzsverot, ka iešana koalīcijā ar vienu no spēkiem, kas iepriekš īstenoja koruptīvas shēmas, nozīmētu “zināmā mērā leģitimēt un pievērt acis uz to, kas ir noticis”.

“Šajā starpposmā, kad Rīgas dome ir atlaista, vēlētājiem ir iespēja izvērtēt visu. Ja vēlētāji, iepazīstoties ar auditu rezultātiem un citu informāciju, saprot, ka, lai arī [GKR mēra amata kandidāts] Burovs ir piedalījies visās shēmās, viņš tomēr ir pietiekami svarīgs un viņam būtu jābūt Rīgas domē, mums ar to būs jārēķinās. Tā demokrātija ir izveidota. Bet tā būs cita situācija nekā tā, kas bija pirms Rīgas domes atlaišanas, ņemot vērā informācijas pieejamību,” pauda Ozola.

Stingru “nē” JKP gan teiktu partijai “Saskaņa”, jo “tā ir sadarbojusies ar Putina partiju “Vienota Krievija”, ir apšaubījusi mūsu valsts pamatus, valsts valodu, vēsturi”.

Ozola gan solīja, ka JKP arī turpmāk turpinās saukt lietas “īstajos vārdos”, atsakoties no līdzšinējās politiskās kultūras prakses, kad tika pieņemts “mīļa miera labad” noklusēt.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks augusta pēdējā sestdienā.