Pāriet uz galveno saturu

Vēlos vēlreiz atgriezties pie Francijas Prezidenta Emanuela Makrona vizītes Latvijā. Šis ir lielākais politiskais notikums Latvijā pēdējo desmit gadu laikā. Noklausoties Francijas Prezidenta uzrunu izjutu lielu pagodinājumu un aizkustinājumu, par spēcīgu atbalsta, partnerības un draudzības apliecinājumu. Lasot Latvijas mēdijos izvērstos dažādos secinājumus , citātus, kas izrauti no konteksta un pat kritiku esmu ļoti pārsteigta.

Francija ir spēcīga valsts, kurai ir liela ietekme gan ekonomikā, gan politikā, gan militārā jomā visā pasaulē. Šīs valsts vadītāja vizīte ir pielīdzināma ASV prezidenta vai Vācijas Kancleres vizītei. Tādēļ ļoti uzmanīgi ieklausījos Prezidenta Makrona runā.

Francijas Prezidents izrādīja lielu cieņu par mūsu kultūru, tradīcijām ,kas dod lielu pienesumu kopīgā Eiropas kultūrā, apsveica latviešu drosmi un uzņēmību izkarojot brīvību 1918. gadā un atgādināja, ka jau tajā laikā Francija Latvijai bija sabiedrotais un draugs.

Lielas un ietekmīgas valsts prezidents pazemīgi slavēja Latvijas Prezidenta un Premjerministra zināšanas par Franciju, franču valodu un Eiropu ,apliecinot, ka viņš vēlētos vairāk uzzināt par Latviju, uzteica Latvijas iniciatīvu cīņā pret klimata pārmaiņām un tieši mūsu valsts spēju saliedēt un pārliecināt visu Eiropu.

Prezidents Makrons vairākas reizes atgādināja, ka Latvija ir līdzvērtīgs sabiedrotais Eiropas Savienībā un NATO.

Informācijas telpas aizsardzība ir kļuvusi par nozīmīgu izaicinājumu visā Eiropā. Līdz šim kiberdrošības jautājumi tika risināti NATO ietvaros un tas ir svarīgs Aliances uzdevums. Makrona vīzija ir papildus NATO veidot arī dialogu Eiropas Savienības ietvaros – Deklarāciju par informācijas telpas aizsardzību.

Lai Latvija un Francija varētu aizstāvēt mūsu kopīgās vērtības, aizstāvēties pret kiberuzbrukumiem panākt gan uz vēlēšanām, gan ikdienā drošu un patiesu informācijas apriti , strādājot un saskaņojot viedokļus Eiropas Savienības līmenī, vienoti varam sākt dialogu ar ES ārējo kaimiņu Krieviju. Šis dialogs ir nepieciešams un neizbēgams, tas būs grūts un nenesīs straujus atrisinājumus, bet Prezidents Makrons aicināja Latviju iesaistīties kopīgu vērtību izstrādāšanā, lai tās iekļautu sarunās.

Redzot vairākus konfliktus un kara zonas, kas notiek šobrīd pie Eiropas Savienības robežām, Francijas prezidents vēlas piedalīties ārējo konfliktu atrisināšanā Eiropas Savienības līmenī, jo miers un drošība tikai stiprina kaimiņattiecības un veicina stabilitāti reģionā.

Francijas Prezidents uzsvēra, ka Latvija un Francija jau cīnās plecu pie pleca kā sabiedrotie NATO, kā sabiedrotie Eiropas Savienībā, bet galvenais, ka Francija Latvijai ir uzticams partneris un draugs!

Šī vizīte un Francijas Prezidenta teiktais ir milzīgs apliecinājums Latvijas iekļaušanai līdzvērtīga sabiedrotā NATO un ES valstu kopībā, tas ir paziņojums par uzticību, cieņu un sadraudzību.