Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 24.nov., LETA. Saeimas budžeta līdzekļus 2,61 miljona eiro apmērā, kas šogad nav izlietoti sākotnēji plānotajiem mērķiem, novirzīs vairākām vajadzībām veselības nozarē, lēma parlamenta Prezidijs, kā arī apstiprināja valdība.

Nolemts, ka Saeimā ietaupītie līdzekļi tiks novirzīti Veselības ministrijai, lai naudu izmantotu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ultrasonogrāfijas parka atjaunošanai, mūsdienīgas rehabilitācijas iekārtas iegādei Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari”, kā arī kompensējamo medikamentu pieejamības paplašināšanai.

Saeimas Jauno konservatīvo frakcijas deputāti ir gandarīti, ka ietaupījumu varēs izlietot sabiedrības veselībai. Deputāts Krišjānis Feldmans norāda: “Ir pareizi, ka Saeimas deputātu ietaupītā nauda tiek novirzīta konkrētām lietām veselības aprūpes sistēmā. Īpaši priecājos, ka Bērnu slimnīcā būs iespējams atjaunot ultrasonogrāfijas aprīkojumu, kas palīdzēs ārstiem diagnostiku veikt vēl precīzāk.”

Sociālo un darba lietu komisijas un Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāts Normunds Žunna: “Tas ir tikai saprotams un pareizs lēmums, ka ietaupītie līdzekļi tiek novirzīti veselības nozares vajadzībām. Īpaši atbalstāma ir līdzekļu novirzīšana Bērnu klīniskai universitātes slimnīcai, jo vizuālās diagnostikas iekārtu parka atjaunošana bija akūti nepieciešama, savukārt  nepārtrauktās glikozes monitorēšanas sistēmas, par ko iegādi par valsts līdzekļiem Sociālo un darba lietu komisijā cīnījāmies pirms pusotra gada, ļaus mazajiem cukura diabēta pacientiem regulāri kontrolēt glikozes līmeni un pilnvērtīgi piedalīties sadzīvē.”

“Jau ilgstoši medikamentu kompensācijas sistēma nav pietiekami finansēta, tāpēc 1,4 miljonu piešķiršana kaut nedaudz uzlabos kompensējamo medikamentu pieejamību,” atzīmē Žunna.

Pārdalītie līdzekļi Nacionālajam rehabilitācijas centram “Vaivari” ļaus finansēt robotizētu gaitas treniņa ierīci, kas paredzēta plašam pacientu lokam pie neiroloģiskām saslimšanām ar dažādas pakāpes funkcionāliem traucējumiem. Tā ir pilnībā robotizēta sistēma, ar kuras palīdzību tiek modelēta dabiska cilvēka gaita, vienlaikus nosūtot signālus uz centrālo nervu sistēmu par pareizu gaitas modeli. Šāda iekārta palīdz atlabt cilvēkiem, piemēram, pēc insulta, galvas un muguras smadzeņu traumām, kā arī pacientiem pēc locītavu protezēšanas vai mugurkaula un apakšējo ekstremitāšu vājuma vai amputācijām.

Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari” septembrī par saviem līdzekļiem uz nomaksu iegādājās minēto robotizēto gaitas treniņa ierīci, kas ir vienīgā visā valstī un jaunākā Baltijā, un par to daļēji jau veicis samaksu. Šobrīd atlikusī nenomaksātā summa ir aptuveni 519 000 eiro, ko segs par Saeimas budžetā ietaupītajiem līdzekļiem.

Parlamenta budžetā ietaupītie līdzekļi 690 000 eiro apmērā dos arī iespēju Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai vēl šogad iegādāties četras jaunas ultrasonogrāfijas iekārtas. Tas slimnīcai ļaus nākamgad līdzekļus novirzīt nepārtrauktās glikozes monitorēšanas sistēmas nodrošināšanai bērniem ar cukura diabētu.

Savukārt 1,4 miljoni eiro tiks novirzīti tam, lai pēc Veselības ministrijas aicinājuma palielinātu valsts kompensējamo inovatīvo medikamentu pieejamību onkoloģiskajiem pacientiem, kā arī ar sirds un asinsvadu slimībām sirgstošajiem.

Ietaupījums Saeimas budžetā veidojies, ņemot vērā deputātu lēmumu iesaldēt savu atalgojumu līdz šī Saeimas sasaukuma beigām, tātad arī 2020.gadā. Tādējādi deputātu atalgojums netika pārrēķināts atbilstoši vidējās algas pieaugumam valstī, bet saglabājas 2019.gada līmeni. Tāpat pilnā apmērā nav izmantoti līdzekļi, kas bija paredzēti telpu remontam un pakalpojumu iepirkumiem. Līdzekļu ietaupījums veidojies arī Covid-19 krīzes ietekmē, piemēram, uz nenotikušo komandējumu un ienākošo vizīšu rēķina, virkni atceltu pasākumu, kā arī saistībā ar attālināta darba režīma ieviešanu.