Pāriet uz galveno saturu

Sabiedrībā plaši ir diskutēts par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmēru un tā eksistences taisnīgumu kopumā. Daudzi ir uzdevuši jautājumu, kāpēc būtu vēl jāpiemaksā par paša būvētu māju vai pirktu dzīvokli. Tiek pieminēta kaimiņu pieredze, parasti Igaunijas, kur par ēkām nodokļa nav, bet par zemi – atkarībā no kadastrālās vērtības, un arī tā, ja gluži nav Tallinas centrā zem Resnā Tomasa torņa, tad ir gluži simboliska.

Ienākumi no NĪN tomēr pašvaldību budžetā sastāda ap 10 %, atšķirībā, piemēram, no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), kas veido vairāk nekā pusi no novadu budžetiem. IIN tiek iekasēts, vadoties no strādājošā dzīvesvietas. Piemēram, ja jūs dzīvojat Carnikavā, bet strādājat Rīgā, tad 49 % no Jūsu 25 % procentiem no darba algas nonāk Carnikavas vai nākotnē – apvienotā novada budžetā. Tāpēc tālredzīga pašvaldību vadība mēģina darīt visu, lai strādājošais deklarētos tieši tās novadā. NĪN nodokļa likuma 5. pants atļauj pašvaldībām piešķirt NĪN atvieglojumus līdz pat 90 % dažādām iedzīvotāju grupām. Vidēji katrai trešajai mājsaimniecībai šie 100–300 eiro gadā ir pamats deklarēties tur, kur šis nodoklis ir zemāks.

Ņemot vērā NĪN un IIN proporciju, novada budžeta ienākumos katri 100 eiro NĪN atvieglojuma dod ap 250 eiro papildus budžetā uz IIN rēķina. Nav jau nekāda augstākā matemātika. Pie tam, papildu nauda pamatā tiek arī tērēta novada infrastruktūras un pašvaldību pakalpojumu finansēšanai, kā rezultātā novada iedzīvotājam ir dubults laimests – mazāki nodokļi un vairāk naudas skolām, ielām un citiem pakalpojumiem. Tā patlaban notiek Carnikavā. Bet ne visām pašvaldībām šī vienkāršā matemātika ir pa zobam.

Piemēram, Ādažu novada dome nevienam NĪN atlaides nedod. Attaisnojoties ar to, ka Pašvaldību izlīdzināšanas fondā tāpat jāmaksā no pilnas prognozētās NĪN summas, neņemot vērā ienākumu samazinājumu no iedotās atlaides. Salīdzinājumam – Carnikavas budžets, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, ir par 20 % lielāks nekā Ādažu, un pamatā tas ir, pateicoties tikai nodokļu politikai. Jaunā konservatīvā partija iestājas par NĪN atlaižu ieviešanu un paplašināšanu apvienotajā novadā. 2021. gada jūnija pašvaldību vēlēšanās izdariet izvēli, lai NĪN atlaižu prakse varētu turpināties arī jaunajā novadā.