Pāriet uz galveno saturu

Saeima pirmdien, 25.oktobrī, pirmajā lasījumā atbalstīja Jaunās konservatīvās partijas plāna “3×500” izpildes pabeigšanu. Par steidzamiem atzītie iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma grozījumi paredz no nākamā gada pakāpeniski palielināt neapliekamo minimumu. Likumprojekts iekļauts 2022.gada valsts budžeta likumprojektu paketē. Plānots, ka likuma grozījumi stāsies spēkā jau 1.janvārī.  

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans: “Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas laikā mūsu solījums izpildīt plānu 3×500 tika uzskatīts par nereālu, bet mēs zinājām, ka tas ir izdarāms. Minimālās algas celšana, kas notika jau šogad, tieši komplektā ar neapliekamā minimuma celšanu ir instruments, lai palīdzētu mazo algu saņēmējiem, vienlaikus mazinot ēnu ekonomiku, bet no šiem likuma grozījumiem iegūs visi strādājošie, kuru algas mēnesi nepārsniedz 1800€ “uz papīra”, to skaitā ārsti, skolotāji, policisti. Ne mazāk svarīgi bija celt neapliekamo minimumu arī pensiju saņēmējiem.”

2022.gadā paredzēts palielināt maksimālo diferencēto neapliekamo minimumu strādājošajiem, kā arī pensionāra neapliekamo minimumu.

No nākamā gada 1.janvāra līdz 30.jūnijam ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums paredzēts 350 eiro mēnesī, bet no 1.jūlija – 500 eiro mēnesī.

Patlaban ar iedzīvotāju ienākuma nodokli maksimālais neapliekamais minimums ir 300 eiro mēnesī, bet pensionāriem – 330 eiro mēnesī.

Grozījumi arī paredz kārtību, kādā Valsts ieņēmumu dienests 2022.gadā noteiks prognozēto mēneša neapliekamo minimumu.

Likumprojekts paredz arī citas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā, tostarp paredzēts atbrīvot no aplikšanas ar nodokli atbalsta programmas dzīvojamo ēku atjaunošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai ietvaros piešķirtos grantus par ēkas energoklases uzlabošanu un tehniskās palīdzības saņemšanu.

Tāpat plānots ar nodokli neaplikt līdzfinansējumu privātmāju iedzīvotājiem nekustamā īpašuma pieslēgšanai centralizētajām siltuma un ūdens apgādes sistēmām un kanalizācijas tīkliem.

Grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” Saeimā jāskata vēl otrajā – galīgajā – lasījumā.