Pāriet uz galveno saturu

Šodien plkst.10 Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijā plānots izskatīt likumprojektu par piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanu.

Šis likumprojekts paredz noteikt kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem.

Paredzēts izbeigt piespiedu dalīto īpašumu starp daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku un zemes īpašnieku, dodot iespēju dzīvokļu īpašniekiem izpirkt zemes īpašniekam piederošo zemi.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas loceklis, deputāts Uldis Budriķis: “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums ir vērsts uz to, ka tiks radīts mehānisms kā dzīvokļu īpašniekiem kļūt par īpašumam pieguļošās zemes īpašniekiem un tiktu likvidēts dalītais īpašums. Ir sagatavoti vairāki priekšlikumi, kas dzīvokļu īpašniekiem ļaus šīs piespiedu nomas attiecības likvidēt un kļūt par sava dzīvokļa un zemes patiesiem īpašniekiem un saimniekiem. Likumprojekta izskatīšana pašlaik notiek Saeimas komisijā pirms galīgā trešā lasījuma un ļoti ceru, ka, neskatoties uz zemes baronu iebildumiem un neskaitāmajiem lobijiem, kuri cenšas to bremzēt, likums tomēr tiks pieņemts!”

Īsumā
 • Piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojekts paredz dzīvokļu īpašniekiem tiesības izpirkt daudzdzīvokļu mājai piesaistīto zemi.
 • Topošais regulējums nosaka kārtību, kādā jāreģistrē izpērkamā zeme, kā jāaprēķina šīs zemes cena un kā daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem jāizmanto savas izpirkuma tiesības, kā arī kārtību citām procedūrām šajā procesā.
 • Atsavināšanas tiesību izmantošana ļaus daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem iegūt īpašumā izpērkamo zemi. Tam nebūs nepieciešama zemesgabala īpašnieka piekrišana.
 • Dzīvokļu īpašnieku kopībai būs tiesības slēgt līgumu visu dzīvokļu īpašnieku vārdā, lai iegūtu finansējumu izpirkuma cenas samaksai.
 • Dalītā īpašuma izbeigšanai paredzēts valsts atbalsts administratīvajām darbībām.

Viens komentārs

 • Zemnieku saimniecība saka:

  Labdien!
  Tiek uzsvērts, ka dzīvokļu īpašniekiem būs tiesības izpirkt zemi zem daudzdzīvokļu ēkām un tām piesaistīto zemesgabalu.
  Bet kā būs ar tiem uzņēmumiem, kur ēka pieder ražojošajam uzņēmumam, bet zeme zem tā citam īpašniekam?
  Uzņēmumam arī būs tiesības izpirkt zemi zem savas ražojošās ēkas un tai piesaistīto zemi?

  Nomas maksu zemes īpašnieks plēš nesamērīgi, bremzējot uzņēmuma attīstību. Brīžiem pat šķiet zemes īpašnieks veic kaitniecību. Uzņēmums ir ķīlnieka situācijā. Un tādas situācijas noteikti ir daudz Latvijā, kas vēsturiski neveiksmīgā zemes privatizācijā ir izveidojušās un līdz šim nav bijis atrisināts.