Pāriet uz galveno saturu

Piektdien, 8. aprīlī, pēc Ministru prezidenta biedra, tieslietu ministra Jāņa Bordāna ielūguma Rīgā ieradīsies Igaunijas tieslietu ministre Marisa Laure un Lietuvas tieslietu ministre Evelīna Dobrovoļska. Tikšanās laikā Baltijas valstu tieslietu ministri plāno apspriest Putina režīma militāro iebrukumu un trīs Baltijas valstu iespējas sniegt atbalstu Ukrainas valstij, kā arī PSRS okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķināšanas un atgūšanas gaitu.

Jānis Bordāns norāda: “Putina režīms atkal apdraud neatkarīgu un suverēnu valstu demokrātiskās vērtībās. Līdz šim Krievija kā PSRS tiesību un saistību mantiniece vēl nav atlīdzinājusi Baltijas valstīm to okupācijas 50 gados nodarītos zaudējumus, bet tagad ir uzsākusi jaunu militāro agresiju un veic briesmīgus kara noziegumus Ukrainā”. 

Baltijas valstīm šobrīd jābūt jo īpaši saliedētām kā vēl nekad, un jāsniedz atbalsts karā cietušajai Ukrainai, glābjot pašu svarīgāko – cilvēku dzīvības, uzsver J.Bordāns.

Tikšanās laikā Baltijas valstu tieslietu ministri apspriedīs iespēju kopīgi apmeklēt Ukrainu un nodrošināt tai nepieciešamos atbalsta sniegšanas mehānismus. Katrs atbalsta veids šobrīd ir svarīgs, to apliecina arī šonedēļ Latvijas valdības pieņemtais lēmums novirzīt 100 000 eiro starptautiskajai krimināltiesai, lai nodrošinātu neatliekamu finansiālu atbalstu un veicinātu tās sākto izmeklēšanu par Putina režīma pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainas teritorijā.

Kā zināms, trīs Baltijas valstu tieslietu ministri 2015. gadā vienojās par PSRS okupācijas režīma nodarīto zaudējumu aprēķināšanas un atgūšanas nepieciešamību savās valstīs, tādējādi sakārtojot attiecības ar pagātni un veikt zinātniski pamatotus zaudējumu aprēķinus, ko radījis PSRS totalitārais komunistiskais okupācijas režīms. Zināt un runāt par vēsturiskajiem PSRS okupācijas nodarījumiem šobrīd ir īpaši svarīgi, ņemot vērā pašreizējo Putina režīma militāro iebrukumu neatkarīgā Ukrainā.

Tikšanās noslēgumā plānots Baltijas valstu tieslietu ministru preses brīfings par tikšanās laikā pārrunāto un plānotajām aktivitātēm atbalsta sniegšanai kara noziegumos cietušajai Ukrainai. Pēc tikšanās Tieslietu ministrijā Baltijas valstu tieslietu ministri plāno nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa un godināt Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras piemiņu pie viņam veltītā pieminekļa “Nebaidies!”.

Mediju iespējas:
Baltijas valstu tieslietu ministru tikšanās notiks Tieslietu ministrijā plkst. 11.00. Mediju pārstāvji aicināti plkst. 12.20 piedalīties trīs ministru preses brīfingā par tikšanās rezultātiem. Tieslietu ministrija aicina pieteikties mediju pārstāvjus dalībai preses brīfingā līdz 2022. gada 8. aprīļa plkst. 10.00 pie Evijas Rimšānes, nosūtot vārdu, uzvārdu un pārstāvēto mediju uz e-pastu: Evija.Rimsane@tm.gov.lv.