Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 16.maijs, LETA. Premjera prasība ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (NA) atkāpties no amata vērtējama kā adekvāts risinājums, lai valdība turpinātu strādāt līdz nākamās Saeimas darba sākumam, preses konferencē pēc koalīcijas partiju sanāksmes pirmdien sacīja Saeimas Konservatīvo frakcijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans.

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) aicinājumu Vitenbergam atkāpties no amata pēc iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) demisijas Feldmans salīdzināja ar ārlietu procesiem – situācijās, kad kāda valsts izraida citas valsts diplomātu, arī otra valsts izraida tādu pašu diplomātu skaitu.

Deputāts atzīmēja, ka Kariņa piedāvātā apmaiņas procedūra stabilizēšot situāciju, lai īpaši hibrīdkara laikā neradītu vidi, kurā var pieaugt populisma apmērs. Tāpēc divām partijām simetriski esot jāzaudē katrai viens ministrs.

Feldmans aicināja tās koalīcijas partijas, kas ir tieši iesaistītas situācijā – Nacionālo apvienību (NA) un “Attīstībai/Par” – pēc iespējas ātrāk izvirzīt jaunus amata kandidātus. “Konservatīvie, pēc Feldmana teiktā, ātri izskatīšot un atbalstīšot kandidātus Saeimas sēdē. Partija esot gatava to darīt jau ceturtdien, 19.maijā.

Jau ziņots, ka NA veiktā “šantāžas mēģinājuma” dēļ Kariņš ir nolēmis prasīt Vitenberga demisiju. NA varēs izvirzīt jaunu kandidātu ekonomikas ministra amatam. Vienlaikus gan Kariņš pieļauj iespēju NA pašai lemt par to, kuru no saviem ministriem nomainīt. Premjers skaidroja, ka Vitenbergs patlaban demisijai ticis izvēlēts kā “jaunākais” NA ministrs.

No Kariņa paustā secināms, ka viņš šantāžu saskata NA aicinājumā prasīt nu jau no amata atkāpušās iekšlietu ministres Golubevas demisiju, pretējā gadījumā NA solot aiziet no valdības.

Premjers uzsvēra, ka mērķis ir politiskā līdzsvara atjaunošana, tāpēc NA arī būs jānomaina viens ministrs. Tā kā NA pati nevienu savu ministru nenosauca, Kariņš nolēmis prasīt jaunākā ministra – gan amatā, gan gados – Vitenberga demisiju.

Kariņš pauda, ka ar šādu “šantāžās elementu” valdība tālāk nevarētu strādāt, jo tas pavērtu iespējas jebkuram partnerim turpmāk iet “ultimatīvu ceļu”, kas nozīmētu, ka valdība īsā laikā kļūtu rīcībnespējīga.

“Bez šādas ministra nomaiņas nav iespējas panākt politisku līdzsvaru koalīcijā, jo valdības stabilitāte ir atkarīga no tā, ka tai ir pilns sastāvs un vairākums Saeimā. Šajā gadījumā līdzsvars tika izsists, un šis ir mans piedāvājums, kā var īsā laikā atgriezties pie līdzsvara,” skaidroja politiķis.

Atbilstoši koalīcijas līgumam, premjers Vitenberga demisiju prasīs pēc divām dienām, “ja nebūs citas informācijas”.

Kā ziņots, iekšlietu ministre Golubeva nolēma pati demisionēt. Politiķe pirmdien esot uzzinājusi, ka, nesagaidot Iekšlietu ministrijas analītisko ziņojumu par iekšlietu dienestu darbu 9. un 10.maijā, premjers ir pakļāvies NA spiedieniem un nav vairs gatavs atbalstīt viņas darbu. Šādos apstākļos viņa ir nolēmusi atgriezties kā deputāte Seimā.

NA Saeimas frakcija un valde pagājušajā nedēļā pieprasīja premjeram atbrīvot no amata Golubevu saistībā ar situāciju 9. un 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, kur cita starpā tika pieļauta Krievijas agresiju atbalstošu cilvēku pulcēšanās.

NA paziņojumā uzsvēra – ja premjers un koalīcijas partneri šajā jautājumā neņems vērā NA viedokli, partijas valde neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu.