Pāriet uz galveno saturu

Šodien, 2022. gada 24. maijā, valdība atbalstīja finansējuma piešķiršanu ar 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem (FIBA EuroBasket 2025) organizēšanu saistīto 2022. gadā veicamo izdevumu segšanai.

Latvijas Basketbola savienības (LBS) iecere kandidēt uz 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem (FIBA EuroBasket 2025) organizēšanu Latvijā valdība tika atbalstīta jau 2021. gada 30. novembra sēdē. Šajā sēdē noteica arī turpmāko rīcību atbilstoši FIBA lēmumam par grupas turnīra vai grupas turnīra un finālposma organizēšanu Latvijā, kā arī apstiprināja valsts finansiālā atbalsta limitus – grupas turnīra gadījumā valsts atbalsts nepārsniedz 4 515 000 eiro, savukārt grupas turnīra un finālposma organizēšanas gadījumā valsts atbalsts nepārsniedz 10 000 000 eiro.

Foto: FIBA

2022. gada 29. martā FIBA Europe valdes sēdē tika nolemts, ka FIBA EuroBasket 2025 grupas turnīrs (viens no četriem) un finālposms norisināsies Latvijā (Rīgā), piešķirot šī nozīmīgā starptautiskā sporta pasākuma rīkošanas tiesības Latvijas Basketbola savienībai.

Latvijas kandidatūras prezentācijā FIBAEurope valdes sēdē piedalījās valdības pārstāve – izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, Latvijas Basketbola savienības prezidents Raimonds Vējonis, LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss, Latvijas basketbola līgu direktors Kristaps Janičenoks un basketbola personība Artūrs Šēnhofs.

Atbilstoši  noslēgtā čempionāta organizēšanas līguma nosacījumiem un uzņemtajām finansiālajām saistībām LBS tuvākajā laikā ir jāveic pirmie maksājumi par kopējo summu 1,1 milj. eiro. Tāpēc Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir sagatavojusi rīkojuma projektu par šī finansējuma piešķiršanu no valsts budžeta programmas „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, vienlaikus nosakot arī kārtību depozīta maksājuma atmaksāšanai valsts budžetā divu mēnešu laikā pēc čempionāta noslēguma.

Šodien valdība atbalstīja arī IZM priekšlikumu par rīcības komitejas izveidi, lai kvalitatīvi sagatavotos FIBA EuroBasket 2025 organizēšanai. Rīcības komiteja sekmēs valsts pārvaldes sadarbību ar FIBA EuroBasket 2025 rīkotājiem, kā arī nodrošinās regulāru informācijas apmaiņu par tā sagatavošanas gaitu. Rīcības komitejas sastāvā plānots iekļaut finanšu ministru, Rīgas domes priekšsēdētāju, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktoru, pārstāvjus no IZM un Iekšlietu ministrijas, kā arī LBS prezidentu, ģenerālsekretāru un sacensību direktoru. Rīcības komitejas ietvaros plānots arī izstrādāt efektīvāko piedāvājumu čempionāta organizēšanai nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai 2023., 2024. un 2025. gadam, tai skaitā izvērtējot FIBA EuroBasket 2025 budžeta ieņēmumu un izdevumu pozīcijas, pašu piesaistītā finansējuma (kas nav valsts vai pašvaldību budžets) īpatsvaru un iespējamos veidus tā palielināšanai, LBS administratīvo izdevumu pamatotību un citus jautājumus. Rīcības komitejas sastāvs tiks apstiprināts ar Ministru prezidenta rīkojumu.

Eiropas čempionāta finālturnīrs basketbolā vīriešiem ir prestižākās FIBA Europe rīkotās sacensības, kas tradicionāli piesaista ļoti lielu skatītāju auditoriju gan klātienē, gan neklātienē. FIBA EuroBasket 2025 būs nozīmīgākais sporta notikums Eiropā 2025. gadā un līdzdalība šo sacensību rīkošanā nodrošinās Latvijai plašu starptautisko publicitāti, kā arī veicinās ievērojamu tūristu plūsmu un ekonomiskās dzīves aktivizēšanu. Latvijas investīciju un attīstības aģentūra  prognozē, ka ieņēmumi no EuroBasket 2025 grupu turnīra un finālposma varētu sasniegt 72 miljonus eiro. EuroBasket 2025 sarīkošanu Rīgā atbalstīs arī Rīgas dome, grupu turnīra un finālposma organizēšanai kopumā novirzot līdz 1,5 milj. eiro.

Šodien valdībā izskatītais informatīvais ziņojums “Par nepieciešamo turpmāko rīcību 2025. gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem (FIBA EuroBasket 2025) organizēšanai Latvijā” un rīkojuma projekts “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” pieejami MK tīmekļvietnē.