Pāriet uz galveno saturu

Rīga, 10.aug., LETA. Konservatīvo pārstāvji nākamajā koalīcijas sanāksmē rosinās Ekonomikas ministrijai (EM) sagatavot auditētus datus par dabasgāzes pietiekamību apkures sezonai, aģentūrai LETA sacīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas un Saeimas Konservatīvo frakcijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans.

LETA ziņoja, ka EM, atsaucoties uz vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) sniegto informāciju, apgalvo, ka uz AS “Latvijas gāze” (LG) vārda Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) tiek glabāta dabasgāze vairāk nekā nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai un būtiski vairāk nekā otrdien valdības rezervētās 1,15 teravatstundas (TWh).

Savukārt LG paziņojusi, ka tai piederošās dabasgāzes apjoms, kas atrodas Inčukalna PGK, ir 0,75 TWh un 31.augustā atbilstoši līgumiskajām saistībām būs 0,69 TWh.

Lūgtus komentēt šo atšķirību, Feldmans norādīja, ka Saeimas deputātiem nav pieejamas drošas ziņas par to, cik lieli ir pieejami dabasgāzes krājumi. Politiķis norādīja, ka, lai gan teorētiski viņam jāuzticas EM, taču enerģētikas politikā jomas pārstāvji tomēr ir ieinteresēti izteikties optimistiski, tāpat publisko komunikāciju ietekmē vēlēšanu tuvums.

Enerģētikas drošības darba grupā Feldmans esot saņēmis atbildi, ka dabasgāzes gāzes krājumu apmērs ir iesaistīto uzņēmumu komercnoslēpums.

Feldmans norādīja, ka nepieciešams no EM saņemt trešās personas auditētus datus, lai saprastu situāciju.

Viņš pozitīvi novērtēja valdības lēmumu rezervēt LG dabasgāzi, kas pēc būtības nozīmē dabasgāzes piespiedu atsavināšanu par taisnīgu samaksu.

Komentējot LG pausto, ka tas vairs nevarēs nodrošināt Enerģētikas likumā noteikto publiskā tirgotāja pienākumu par nepieciešamo dabasgāzes krājumu apjoma uzglabāšanu Inčukalna PGK, politiķis norādīja, ka, reaģējot uz Krievijas ietekmes mazināšanos, konkrētais uzņēmums vairs neesot ieinteresēts tik ļoti palīdzēt iedzīvotājiem.

Tautsaimniecības komisijas vadītājs arī uzsvēra, ka pašreizējie riski izveidojušies ilgākā laikā, kad, kā konstatējuši žurnālisti, tika likti šķēršļi enerģētiskās neatkarības panākšanai. Tajā skaitā tika sabotēta Skultes sašķidrinātās dabasgāzes termināla projekta ieviešana, apgalvoja Feldmans.

Kā ziņots, LG paziņoja, ka 31.augustā nevarēs nodrošināt Enerģētikas likumā noteikto publiskā tirgotāja pienākumu par nepieciešamo dabasgāzes krājumu apjoma uzglabāšanu Inčukalna PGK. Saskaņā ar Enerģētikas likumu situācijā, kad esošais publiskais tirgotājs LG nepilda likumā noteikto uzdevumu, publiskā tirgotāja funkcijas pārņem un pilda AS “Latvenergo”. Šī uzņēmuma pārstāvji aģentūrai LETA skaidroja, ka varēs to paveikt.

Jau ziņots, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) iepriekš apgalvojis, ka Latvijā pietiks dabasgāzes visai gaidāmajai apkures sezonai. Kariņš atsaucās uz ekonomikas ministres Ilzes Indriksones (NA), EM un Inčukalna PGK pārvaldītājas AS “Conexus Baltic Grid” sniegto informāciju.