Pāriet uz galveno saturu

Ekonomistu apvienības (EA) eksperti veikuši partiju programmu un līderu vērtējumu un visaugstāko novērtējumu starp izvirzītajiem Ministru prezidenta amata kandidātiem saņēma Konservatīvo līderis Jānis Bordāns.

Savukārt zemāko vērtējumu politiķu vidū saņēmusi LPV finanšu ministra amata kandidāte Karina Plaude. Politisko līderu vērtējuma lejasgalā EA ierindojusi arī Ralfu Nemiro (LPV), Aivaru Lembergu (ZZS) un Didzi Šmitu (“Apvienotais saraksts”).

Augstu novērtējumu saņēmusi Konservatīvo programma un īpaši izcelts piedāvājums valsts attīstības stratēģijas, ekonomikas un enerģētikas kā arī tiesiskuma un drošības jautājumos. Šajās nozarēs Konservatīvo programma saņēmusi visaugstāko novērtējumu.

EA partiju programmas vērtēja trijos galvenajos virzienos. Pirmkārt, tika vērtēta valsts attīstības stratēģija un tās finansēšanas plāns, otrkārt, ekonomisti partiju programmās vērtēja ekonomikas, enerģētikas un zaļā kursa stratēģijas, kā arī vērtējumu saņēma cilvēkkapitāla un drošības jautājumi.

“Ņemot vērā, ka Ekonomistu apvienības ekspertu komandā bija iekļauti ekonomisti, tieslietu, drošības un vadības jautājumu profesionāļi, varējām vispusīgi un dziļi novērtēt partiju piedāvājumu un izvirzītos līderus. Vērtējām gan ideju dzīvotspēju un aktualitāti, gan atbilstību Latvijas izaugsmes mērķiem un iespējas šīs idejas finansēt. Partiju un politisko līderu novērtējums ir vērtīgs palīgs vēlētājiem, lai noorientētos plašajā partiju piedāvājumu klāstā,” uzsver EA prezidents Ojārs Kehris.

EA eksperti pirms 14.Saeimas vēlēšanām vērtēja esošās koalīcijas partijas – JV, Nacionālo apvienību (NA), AP, Konservatīvos, kā arī tās partijas, kas pēc socioloģisko pētījumu kompānijas SKDS datiem šogad augusta vidū bija pārvarējušas 5% barjeru – “Apvienotais saraksts”, “Progresīvie”, “Saskaņa”, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un “Latvija pirmajā vietā” (LPV)

Politiķu un partiju vērtēšanai tika izveidota ekspertu komanda, kurā iekļauti EA biedri un ārējie eksperti, vērtēšanas procesa partneris bija nacionālā informācijas aģentūra LETA. Partiju programmas un politiķus šogad vērtēja Māris Avotiņš, Mārtiņš Āboliņš, Aiga Ārste Avotiņa, Olga Bogdanova, Juris Cebulis, Elmārs Kehris, Edmunds Krastiņš, Lauris Liepa, Andris Liepiņš, Jānis Platais, Filips Rajevskis, Pēteris Strautiņš un Baiba Šmite-Roķe.

Partiju programmu vērtēšanu EA veic kopš 6.Saeimas vēlēšanām 1995.gadā, bet partiju līderi tiek vērtēti kopš 13.Saeimas vēlēšanām 2018.gadā.

14.Saeimas vēlēšanas notiks 1.oktobrī.